Njegov je kabinet stoga blisko sarađivao s ukrajinskim pravosuđem, rekao je Kan na konferenciji povodom godišnjice suda.
Ukrajinski rat je tako omogućio sudu, koji je dugo kritikovan kao neučinkovit da dobije novu važnost.
Kan je brzo pokrenuo istragu i poslao veliki tim stručnjaka u ratnu zonu da prikupe dokaze.
U 20 godina sud donio niz kontroverznih presuda
Dana 1. jula 2002., ugovor kojim je osnovan ICC, Rimski statut, stupio je na snagu, a 123 zemlje su tada potpisale ugovor, iako supersile, uključujući SAD, Rusiju i Kinu, ne priznaju sud.
Zadužen je za privođenje pravdi zločinaca, uključujući onih odgovornih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, genocid i zločine agresije.
U zemljama bivše Jugoslavije ima kontroverzan a u dobrom dijelu i negativan imidž, naročito među pripadnicima srpkog naroda.
Sud je kritikovan kao jednostran i neefikasan sa često politički motivisan presudama. U 20 godina donio je samo pet osuđujućih presuda i niz vrlo kontroverznih oslobađajućih presuda.
Tužilaštvo trenutno istražuje slučajeve u 17 zemalja, od kojih je većina u Africi. U prošlosti je takođe istraživao u Afganistanu, Venecueli, Mjanmaru, a sada takođe istražuje u Ukrajini. Kan je pozvao na tješnju suradnju s nacionalnim sudovima.
Budite prvi koji komentariše ovu vijest
Adria TV® 2022. All rights reserved. Made By
Adria Management Services