bivši suvlasnik „Bemaksa“ u pritvoru zbog opasnosti od bjekstva
Nema osnova da se Mijajlović pritvori zbog teških posljedica izvršenja krivičnog djela
Nema osnova da se Mijajlović pritvori zbog teških posljedica izvršenja krivičnog djela
Upravo zbog toga sudija za istragu Višeg suda u Podgorici odbio je zahtjev SDT-a da Mijajloviću odredi pritvor i po osnovu izvršenja krivičnog djela koje je okarakterisano kao posebno teško zbog načina izvršenja ili posledica, prenosi Dan.
Mijajloviću je pritvor određen samo zbog opasnosti od bjekstva, budući da je drugi navodni organizator i dalje neidentifikovan, kao i još nekoliko pripadnika kriminalne grupe. Neki od tih saradnika, kako je navedeno u rješenju, nalaze se u inostranstvu, pa postoji opasnost da bi mogli pomoći ostalim osumnjičenim ukoliko bi bili pušteni da se brane sa slobode. Na tu odluku žalilo se tužilaštvo, ali je vijeće Višeg suda u Podgorici taj predlog odbacilo i potvrdilo odluku sudije za istragu da bivši suvlasnik „Bemaksa“ bude u pritvoru zbog opasnosti od bjekstva.
Tužilaštvo je, pozivajući se na navode iz „skaj“ prepiski osumnjičenih, na desetinama strana navodilo kada je i koliko pakovanja Mijajlović naručio i kome ih je preprodao. U tom dijelu dokaza navedeni su datumi, količina cigareta, kao i marke koje su poručene. Isto je urađeno i za druge osumnjičene koji se terete da su nabavljali i preprodavali cigarete.
„Nasuprot navodima žalbe SDT-a, u odnosu na okrivljenog Aleksandra Mijajlovića ne stoji ni pritvorski osnov iz člana 175 stav 1 tačka 4 ZKP, jer tužilac nije obrazložio i naveo način i okolnosti izvršenja krivičnog djela, odnosno količinu cigareta koje su bile predmet krijumčarenja, kako to pravilno zaključuje sudija za istragu. Naime, neosnovano se žalbom ukazuje da je količina krijumčarenih cigareta u odnosu na okrivljenog Mijajlovića tačno utvrđena, jer su iz opisa radnji koje su predstavljene u predlogu za određivanje pritvora navedeni podaci iz „Skaj“ prepiski, ali da je, po mišljenju ovog suda, tužilac bio u obavezi da u odnosu na ovo lice za koje predlaže pritvor po ovom pritvorskom osnovu utvrdi tačnu količinu cigareta koje je isti prokrijumčario, jer iz „skaj“ prepiski proizilazi da su i ostala lica kao saokrivljeni učestvovala u krijumčarenju cigareta, pa je tužilac trebalo da posebno izdvoji u odnosu na okrivljenog Mijajlovića način i posledicu zbog čega smatra da su predmetna krivična djela koja mu se stavljaju na teret posebno teška u smislu pritvorskog osnova iz člana 367 stav 1 tačka 4“, navedeno je u odluci suda.
Vijeće Višeg suda u Podgorici odbilo je kao neosnovane žalbe SDT-a i svih branilaca i potvrdilo odluku sudije za istragu po kojoj je svima određen pritvor zbog opasnosti od bjekstva, a samo jednom osumnjičenom zbog opasnosti od ponavljanja djela.
BiH uglavnom bila krajnja destinacija
Osim Mijajlovića, po optužbama da su se bavili švercom cigareta uhapšeni su Dejan Jokić, Zoran Đukanović, Golub Vojinović i policajci Dragan Backović, Milenko Rabrenović, Radoje Rabrenović i Mirko Mijušković. Na teret su im stavljena krivična djela krijumčarenje, stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i pranje para. Prema navodima iz spisa Specijalnog državnog tužilaštva, kriminalnu grupu formirao je Mijajlović sa još jednom zasad neidentifikovanom osobom. Švercom cigareta, prema tvrdnjama tužilaštva, bavili su se od 2019. do 2022. godine.
Mijajlović se tereti da je u inostranstvu nabavljao velike količine cigareta koje su neocarinjene uvozili i skladištili u Luci Bar. Odatle su ih, kako se sumnja, u više navrata, uglavnom kombi vozilima, prevozili na dalje lokacije. Cigarete su preprodavane, odnosno išle su iz ruke u ruku, a krajnja destinacija uglavnom je bila Bosna i Hercegovina.