Skip to main content

Ministarstvo rada zaduženo da prikupi dokumentaciju

Vlada sprema 177 eura po godini staža za bivše radnike KAP-a

Vlada sprema 177 eura po godini staža za bivše radnike KAP-a


Vlada je zadužila Ministarstvo rada da prikupi neophodnu dokumentaciju i sačini socijalni program obeštećenja bivših radnika Kombinata aluminijuma (KAP) čija su sredstva iz stambenog fonda nenamjenski rashodovana i da o tome obavijesti Vladu radi donošenja odluke o isplati.
Vlada je zadužila Ministarstvo rada da prikupi neophodnu dokumentaciju i sačini socijalni program obeštećenja bivših radnika Kombinata aluminijuma (KAP) čija su sredstva iz stambenog fonda nenamjenski rashodovana i da o tome obavijesti Vladu radi donošenja odluke o isplati.


Vlada sprema 177 eura po godini staža za bivše radnike KAP-a
Foto: Vlada Crne Gore

Bivši radnici KAP-a kazali su „Danu“ da su od Vlade i Ministarstva rada tražili da radnici koji imaju pravo na novac iz stambenog fonda dobiju po 177 eura po godini staža, kako je i bilo predviđeno sporazumom između KAP-a i Sindikata, dok su izdvajali po tri odsto od plate za stambeni fond. To je, sudeći po informaciji koju je Vlada usvojila, prihvatljivo i izvršnoj vlasti.

Ipak, kakvi će biti uslovi socijalnog programa i na koliko će novca imati pravo bivši radnici KAP-a i koliko njih, Ministarstvo rada, na čijem je čelu Naida Nišić, treba da odluči u narednom periodu.

Na predlog Ministarstva rada, Vlada je na jednoj od prethodnih sjednica usvojilo informaciju u vezi sa zahtjevom bivših radnika KAP-a. U informaciji je navedeno da je iz stambenog fonda rashodovano 4,841 milion eura, od čega namjenski samo 93 hiljade, a nenamjenski 4,75 miliona.

U informaciji je navedeno da su polovinom septembra predstavnici bivših radnika KAP-a održali sastanak sa ministarkom Nišić, na kom su predstavili ovaj problem i zatražili pomoć Vlade kako bi se riješila dugogodišnja nepravda učinjena radnicima KAP-a, a zbog koje su u periodu od 2013. do 2015. godine organizovali proteste u Podgorici i blokirali saobraćajnice. Na istu temu, predstavnici radnika su razgovarali i sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem polovinom juna, i na tom sastanku je data načelna saglasnost da Vlada pristupi rješavanju ovog problema. Predstavnici radnika su Slobodan Tripković, Milorad Stanišić i Željko Pajović. Na njihovom sastanku sa premijerom bio je i šef poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić, koji je bivšim radnicima KAP-a, kako su kazali, pomogao i oko isplate otpremnina i povezivanja radnog staža u prethodnom periodu i od starta im pomaže u rješavanju nagomilanih problema.

Kako piše u informaciji, Ministarstvo rada je u razgovoru sa predstavnicima bivših radnika KAP-a došlo do modela pravičnog obeštećenja radnika koji usljed nenamjenski rashodovanih sredstava iz stambenog fonda ni na današnji dan nemaju riješeno stambeno pitanje.

“Konkretno, predlaže se da se bivšim radnicima KAP-a, kojima je radni odnos prestao usljed otvaranja stečaja, koji nemaju riješeno stambeno pitanje, a koji su uplaćivali dio svoje zarade u stambeni fond Sindikalne organizacije radnika proizvodnje aluminijuma i Sindikata Kombinata aluminijuma Podgorica, obezbijedi nadoknada od 177 eura po godini radnog staža provednoj u KAP-u. Ovom mjerom ne bi bili obuhvaćeni radnici Prerade i Kovačnice, koje nisu bile sastavni dio KAP-a”, navodi se u informaciji.

Crna Gora bila društvo socijalne nepravde

Nakon uvida u raspoloživu dokumentaciju i sagledavanja cjelokupne problematike oko stambenog fonda bivših radnika KAP-a, može se izvesti zaključak da ne postoji osnovano pravno potraživanje države prema ovim radnicima, budući da država nije bila direktni poslodavac ovim radnicima, niti postoji pravni osnov u vidu presude po kom bi se ovi radnici mogli naplatiti od države, naveli su iz Ministarstva rada.

“Međutim, društveno odgovoran odnos Vlade prema posljedicama koje su uslijedile po otvaranju stečajnog postupka u KAP-u, koji je Vlada iskazala u prethodnom periodu u više navrata kada je obeštetila radnike po raznim osnovama, i pored činjenice da je KAP bio posebno pravno lice, potvrđuju da je Vlada smatrala da KAP nema dovoljno institucionalne i radne samostalnosti u odnosu na državu, pa je, cijenivši relevantnu praksu Evropskog suda za ljudska prava, utvrdila da prema ovim radnicima KAP-a ima posebne obaveze. Slučaj stambenog fonda je samo jedan u nizu onih slučajeva koji potvrđuju da je Crna Gora u prethodnom periodu bila društvo teške socijalne nepravde”, istakli su iz resora Naide Nišić.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci