Skip to main content

„Politička trgovina slabi povjerenje“

CGO: Izraženo razočaranje zbog neispunjenih obećanja Milojka Spajića

CGO: Izraženo razočaranje zbog neispunjenih obećanja Milojka Spajića


Povjerenje građana i građanki u premijera Milojka Spajića je u padu, saopštio je CGO i obrazložio da je zome doprinijelo „izraženo razočaranje zbog neispunjenih obećanja i partijskog uticaja na zapošljavanje“.
Povjerenje građana i građanki u premijera Milojka Spajića je u padu, saopštio je CGO i obrazložio da je zome doprinijelo „izraženo razočaranje zbog neispunjenih obećanja i partijskog uticaja na zapošljavanje“.


CGO: Izraženo razočaranje zbog neispunjenih obećanja Milojka Spajića
Foto: CGO

Spajićev rejting se kreće u sličnim okvirima, kako je ocijenjeno, u poređenju sa prethodnim premijerima, Krivokapićem i Abazovićem,  ali percepcija nefunkcionalnosti i političke trgovine dodatno slabi povjerenje u njegovu Vladu.

Prema nalazu zajedničke inicijative poslednjeg CG Pulsa Centra za građansko obrazovanje (CGO) i Instituta Damar, građani sve više prepoznaju nastavak partijskog zapošljavanja i neorganizovanost, što doprinosi ukupnom padu optimizma. Takav nalaz nedavno je predstavljen uz najavu da će podaci o Vladi biti dodatno publikovani.

Saradnik na programina, Nikola Mirković, naveo je da trendovi opominju na pad povjerenja premijeru Spajiću.

„Nalazi iz CG Pulsa, od jula 2024. godine, ukazuju da mu je godinu nakon parlamentarnih izbora u potpunosti vjerovalo 15 odsto građana i građanki, djelimično 33 odsto, dok je nepovjerenje iskazalo 37 odsto, a 15 odsto se nije odredilo. Nepunih dvije godine nakon parlamentarnih izbora, podaci su značajno nepovoljniji po Spajića – u potpunosti mu vjeruje osam odsto, djelimično 28.1 odsto, djemičnu mu ne vjeruje 11.7 odsto a uopšte mu ne vjeruje 25.8 odsto, dok 26.4 odsto ne može da se odredi”, saopštio je Mirković.

U poređenju na podatke iz CG Pulsa iz oktobra 2022. godine 46.9 odsto građana i građanki nije vjerovalo tadašnjem premijeru Vlade u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću, dok je imao potpuno povjerenje 5.5 odsto i djelimično povjerenje 33.3 odsto građanstva.

“ Zdravku Krivokapiću je kao premijeru, nakon godinu dana rada, po nalazima CG Pulsa iz novembra 2021. godine, u potpunosti vjerovalo 9.4 odsto, djelimično 31.1 odsto, dok mu nije vjerovalo 43.9 odsto. Znači, neki vid povjerenja Abazoviću u tehničkoj Vladi iskazivalo je 38.8 odsto, Krivokapiću nekoliko mjeseci pred pad njegove Vlade 40.5 odsto, dok je taj slučaj sa Spajićem danas 36.1 odsto”, navodi Mirković.

Nalazi CG Pulsa iz marta 2025. godine ukazuju i da je ocjena rada Vlade Milojka Spajića u padu – od 2.71 u prvih 100 dana rada Vlade pala je na 2.51.

“Komparativno, to je iznad ocjene rada Vlade Zdravka Krivokapića (2.28) i Vlade Dritana Abazovića (2.23), iako nijedna od tih Vlada nije dostizala ni trojku na skali od 1 do 5”, rekao je Mirković.

Posljednji CG Puls, kaže Mirković, donosi podatke da je rad Vlade Milojka Spajića iznad očekivanja za 5.5 odsto građana i građanki, a u skladu sa očekivanjima za 37.3 odsto, uz napomenu da nije postavljano pitanje o prirodi tih očekivanja.

“S druge strane, da njegova Vlada radi ispod svih očekivanja cijeni 40.3 odsto građanstva, a 17 odsto ne može da se odredi. Uporedno gledajući, oko 50 odsto građana i građanki cijenilo je da 42. Vlada koju je vodio Krivokapić i 43. Vlada koju je vodio Abazović rade ispod svih očekivanja”, rekao je Mirković.

Prema riječima Mirkovića, nalazi CG pulsa pokazuju i preovlađujuću percepciju da se zapošljanje u Vladi Milojka Spajića odvija na osnovu partijskih i nepotističkih veza (65.3 odsto) a ne individualnih zasluga (34.7), da su ministri predani ličnoj promociji (60.7 odsto) naspram obaveza posla koji su zadužili (39.3 odsto), kao i da Vladu karakteriše neorganizovanost i nefunkcionalnost u radu (59.2 odsto) u odnosu na obećanja o dobroj i efikasnoj organizaciji rada (40.8 odsto).

“Dodatno, više se prepoznaje okrenutost partijskim interesima (56.5 odsto) nego javnom interesu (43.5 odsti). Podijeljena su mišljenja o uticaju Aleksandra Vučića, uz pretežniji stav da je Vlada posvećena interesima države Crne Gore (55 odsto) u odnosu na interese Aleksandra Vučića (45 odsto)”, ističe Mirković.

Kako je ukazao, brinu snažne percepcije da se zapošljavanje odvija na bazi srodnosti, prijateljstva i sličnih veza sa članovima partije, kao i na osnovu partijskog članstva.

“Na skali od 1-5 te kategorije dominiraju sa 3.91 i 3.88, a slijede nacionalna pripadnost (3.16), pa tek onda obrazovanje i iskustvo (2.89) i na kraju vjerska pripadnost (2.85). Ovo opominje da najavljene meritokratije nema ni na horizontu. U poređenju sa prethodne dvije Vlade, a sve tri od promjene vlasti 2020. godine su se javno zaklinjale u meritokratiju i dekonstrukciju sistema, građani i građanke ne vide da je došlo do raskida sa starim lošim praksama već da je taj trajući problem produbljen”, ustvrdio je Mirković.

Prikupljanje podataka je obavljeno CAPI metodom, od 22. februara do 3. marta 2025. godine, na troetapnom stratifikovanom slučajnom uzorku koji je obuhvatio 1002 građanina i građanke Crne Gore.

CG puls je zajednička inicijativa CGO-a i DAMAR-a koja ima za cilj da kroz empirijske podatke pomogne onima koji rade na strateškom demokratskom oblikovanju društva kako bi odluke donosili na osnovu pouzdanih podataka i temeljnih analiza, držeći u fokusu građane i građanke. Na taj način se može unaprijediti kvalitet javne debate o važnim pitanjima, ali i podići nivo odgovornosti svih aktera.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci