Odbjegli biznismen
Knežević: Izdržaću i ovo, izdržao sam devedesete i tuču s Milom, tako da idemo dalje
Knežević: Izdržaću i ovo, izdržao sam devedesete i tuču s Milom, tako da idemo dalje
Taj optuženi biznismen juče je izručen Crnoj Gori, pet godina nakon što je za njim raspisana međunarodna potjernica zbog više krivičnih postupaka u kojima se tereti da je oštetio državni budžet za više miliona.
Kneževiću je sinoć, nakon saslušanja u Višem sudu, potvrđen pritvor, koji mu je bio određen još dok je bio u bjekstvu.
“Mnogima nije prijatno što dolazim. Najgore je što ovo sad mnogi hoće da koriste za neke svoje lične benefite i lične obračune i prikažu kao svoj uspjeh. Ali dobro, nije važno izdržaću, izdržao sam i gore. Izdržao sam devedesete i tuču s Milom, tako da idemo dalje…”, rekao je Knežević.
Tokom telefonskog razgovora sa reporterkom “Vijesti” oko 10 časova, Knežević je kazao da se nalazi u vojnoj bazi u Londonu, gdje je čekao slijetanje aviona Vlade Crne Gore kojim je i ekstradiran u domovinu.
On je 2019. optužio nekadašnjeg predsjednika Crne Gore i Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića da je od njega primao novac, koji mu je jednom prilikom predao u plavoj torbi. Đukanović je to demantovao.
“”Dolazim s plavom torbom, ide mi sa teget kombinacijom. Dostini nije prijatno što dolazim… Pristao sam da se vratim u Crnu Goru poslije odluka suda da budem izručen. Proceduralno nismo do kraja koristili mogućnosti koje smo imali, jer se vrši pljačka moje imovine u Crnoj Gori i htio sam da dođem da to zaustavim, ali i da dokažem svoju nevinost, jer svi ljudi koji su me optuživali sada su već u zatvoru”, kazao je on.
Ne gone ga politički
Londonski Visoki sud odbio je 4. aprila podnesak Duška Kneževića i njegovih advokata, kojom su tražili dozvolu da podnesu žalbu na odluku prvostepenog suda kojom je dozvoljeno njegovo izručenje Crnoj Gori.
“Nijedan od predloženih osnova za žalbu nema nikakve izglede na uspjeh. Nema osporivog osnova da se smatra da je odluka (prvostepenog) sudije bila pogrešna”, stoji u presudi sudija Luisa i Džeja.
U presudi, koja je objavljena u britanskom Državnom arhivu, piše da su Knežević i njegovi advokati tražili dozvolu za podnošenje žalbe po tri osnova – da slučaj “Aerodromi” ne predstavlja krivično djelo zbog kojeg se neko može izručiti drugoj državi, da njegovo krivično gonjenje predstavlja politički progon i da su uslovi u zatvoru u Crnoj Gori takvi da bi se time prekršila Kneževićeva prava po članu 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Sudije su prihvatile stav prvostepenog suda da svih šest slučajeva optužbi protiv Kneževića zbog kojih je traženo izručenje predstavljaju krivično djelo i po engleskim zakonima, da su tamo počinjena, dok za slučaj “Aerodromi”, koji je bio predmet osnova za žalbu, smatraju da predstavlja pronevjeru, zloupotrebom položaja za koju se tamo može izreći kazna do 10 godina zatvora.
“Zahtjev za izručenje nije učinjen u svrhu gonjenja ili kažnjavanja podnosioca (Kneževića) zbog njegovih političkih stavova i ne bi bilo predrasuda na njegovom suđenju, niti bi bio kažnjen ili bi mu sloboda bila ograničena zbog njegovih političkog mišljenja”, stoji u presudi Visokog suda.
Sudije su potvrdile stav prvostepenog suda da naročito hronologija događaja ne govori u prilog tvrdnji Kneževića i njegovih advokata, odnosno da su krivični postupci proistekli iz kolapsa Kneževićevih banaka, a ne iz njegovog političkog aktivizma, a posebno ne zbog objavljivanja videa u aferi “Koverta” 2019. godine, na koju su se oni pozivali kao dokaz politički motivisanih optužbi.
“Hronologija događaja fatalno podriva argumente podnosioca, ali ide puno dalje, nema dokaza da je (Knežević) ikada predstavljao bilu kakvu realnu političku snagu, a kamoli bilo kakvu prijetnju po predsjednika Đukanovića’”, citirale su sudije Visokog suda stav prvostepenog sudije, dodajući da njih ne obavezuje to što je Interpol ukinuo potjernicu za Kneževićem, smatrajući da je politički motivisana.
Prije nego su ga nadležne službe Velike Britanije predale crnogorskim policajcima, Knežević je “Vijestima” najavio da dolazi sa “plavom torbom”.