ona tvrdi da je bila žrtva nasilja
Otmica djeteta prije pravosnažne sudske odluke, majka otkrila razloge preseljenja u Bar
Otmica djeteta prije pravosnažne sudske odluke, majka otkrila razloge preseljenja u Bar
Prije pravosnažnosti presude Višeg suda, biološki otac djeteta je kidnapovao djevojčicu i sa njom ilegano prešao u Albaniju, a otmicu je prijavila majka Tracy Shannon Lyn, 13.avgusta oko 22 sata.
Otac je ranije tvrdio da je njegova nevjenčana supruga Tracy Shannon Lyn otela kćerku i sa njom napustila SAD odakle je došla u Crnu Goru. Majka nije obavijestila oca o napuštanju SAD- a sa djetetom, niti je tražila njegovu saglasnot tokom trajanja postupka pred našim sudom o vraćanju djeteta.
Prema informacijama koje su bile dostupne crnogorskim pravosudnim organima, majka djevojčice kada su ušle u Crnu Goru 2021.godine imala je starateljstvo, za dijete izvod iz matične knjige rođenih u kojem otac nije bio upisan. Otac nije odmah upisan po rođenju djeteta već naknadno.
U međuvremenu, donesena je odluka suda u SAD da je Tomas otac djeteta, i da je dijete povjereno majci. Donijeta je odluka o načinu viđanja oca i djeteta. Već tada majka i dijete su bili u Crnoj Gori. U razgovoru za Primorski portal Tracy Shannon Lyn navodi da je bila žrtva nasilja od strane nevjenčanog supruga.
Paralelno sa sudskim postupkom u Crnoj Gori, otac je pred sudom u SAD vodio postupak za izmjenu starateljstva. On zvanično ima starateljstvo nad djetetom. Kompleksan predmet je u rukama sudija Osnovnog suda u Baru i Višeg suda u Podgorici na kojima je da donesu presudu u korist maloljetnog djeteta.
Sudija Osnovnog suda u Baru Sabina Ličina za Primorski portal je potvrdila da je prvo suđenje u Crnoj Gori počelo 24.septembra 2021. godine.
Osnovni sud u Baru je dva puta odbio zahtjev oca koji je uložio žalbe na sudske presude, a Viši sud je vraćao predmet na ponovnno suđenje, naveli su za Primorski portal u Osnovnom sudu u Baru.
Od PR Osnovnog sudu u Baru Primorski portal saznaje da je 22. jula 2021. godine dostavljen zahtjev Centralnog organa SAD-a, preko Ministarstva pravde Crne Gore kojim Thomas William Hollenbeck traži vraćanje svoje kćerke maloljetne Zynlea Ryan Hollenbeck u SAD, shodno Haškoj Konvenciji o građansko pravnim aspektima međunarodne otmice djeteta.
“Maloljetna Zynlea Ryan Hollenbeck je rođena dana 12. decembra 2017.godine u Fort Smith, Okrug Sebastijan, Arkanzas, u SAD, kao vanbračno dijete roditelja – oca Thomas Williams Hollenbeck i majke Šenon Lin Trejsi. Od rođenja je živjela sa majkom u SAD sve dok je majka bez znanja oca nije dovela u Crnu Goru dana 15. januara 2021.godine. Odlukom suda u SAD maloljetna Zynlea je povjerena majci, koja je bila staratelj djetetu. Osnovni sud u Baru odlučujuči o predlogu za vraćanje maloljetne djeteta u SAD sa ocem je dva puta donosio odluke kojima je odbijao zahtjev oca za povratak djeteta u SAD, a treći put nakon ukidnih razloga odluke Višeg suda u Podgorici, je donio treći put odluku, dana 07. maja 2024.godine kojom je usvojio zahtjev oca za vraćanje otetog djeteta i naložio majci da bez odlaganja preda dijete ocu radi hitnog povratka u SAD. Ova odluka suda nije pravosnažna, u toku je žalbeni postupak pred Višim sudom u Podgorici”, navela je PR Osnovnog suda u Baru sudija Tamara Spasojević.
Sud je privremeno uredio način viđanja oca i djeteta do pravosnažnosti odluke suda da se dijete vrati u SAD, na način što je donio privremenu mjeru, po kojoj će otac sa ćerkom provoditi vrijeme – prvi mjesec od donošenja ove privremene mjere po 3h svakog utorka i petka i to od 16h do 19h, a od sledećeg mjeseca po 5 časova istim danima, to jeste svakog utorka i petka od 16h do 21h.
“Ova privremena mjera suda je i dalje na snazi. Sud je 29. jula 2024. primio zahtjev Tomasa Hollenbecka da se privremena mjera izmijeni, na način što bi mu se omogućilo da više vremena provodi sa svojim djetetom. O ovom zahtjevu sud još uvijek nije odlučio jer Centar za socijalni rad nije dostavio svoje izjašnjenje”, naveli su Primorskom portalu u Osnovnom sudu Bar.
Tokom trajanja cijelog postupka, bio je uključen Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj, koji je upoznat sa problematikom ovog slučaja, a i roditelji djeteta su bili aktivni učesnici u toku postupka. Američka ambasada SAD a u Crnoj Gori je takodje upoznata sa ovim slučajem i pratila je dešavanja u ovom predmetu, radi zaštite svojih državljana. Roditelji i maloljetno dijete su državljani SAD.