„UIKS je povrijedio dostojanstvo, fizički i psihički integritet zatvorenika“
Zatvorenik tvrdi da je pretučen, službenici negiraju
Zatvorenik tvrdi da je pretučen, službenici negiraju

Radović je zatražila od UIKS-a da obezbijede dosljedno poštovanje nacionalnih propisa, potvrđenih međunarodnih ugovora i opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava koji se odnose na poštovanje ljudskih prava prilikom preduzimanja radnji iz svoje nadležnosti, s posebnim akcentom na obezbjeđivanju nulte tolerancije zlostavljanja. Preporučila je ovoj ustanovi i da se instalira video-nadzor u dijelu hodnika u Zatvoru za kratke kazne koji vodi do kruga za šetnju i na taj način obezbijedi potpunu pokrivenost video-nadzorom prostora za šetnju, kao i hodnika.
U mišljenju ombudsmana obrazloženo je da ih je majka zatvorenika prvog aprila prošle godine obavijestila da je njen sin tog dana pretučen od jednog službenika.
Predstavnici ombudsmana su istog dana, kako se navodi, obišli zatvorenika i obavili su razgovor sa njim. Ispričao im je da se 15 mjeseci nalazi u zatvoru, da treba da odsluži oko dva mjeseca, te da se sporni incident dogodio tokom šetnje na krugu. Kazao im je da je tada sjedio na klupi, pio kafu i pušio cigaretu, a da se neko tokom šetnje „drao“, ali da to nije bio on.
Istakao je da ga je pozvao komandir da priđe kod njega i da ga je pitao da li on viče, te da je sa tim komandirom bio još jedan službenik.
„Ispričao je da je taj mlađi komandir rekao šaljivo: „Ni da ga ubiješ, neće priznati“, što je on doživio kao šalu; da je potom on, nakon toga, rekao tom komandiru: „Šta se smiješ, ludače“, takođe, shvatajući sve kao šalu. Na takav razgovor su se smijali svi, pa i komandir. Sve se odvijalo u dijelu u kojem nema kamera, na izlazu/ulazu sa kruga za šetnju“, piše u mišljenju ombudsmana.
Zatvorenik je precizirao da je nakon razgovora, jer je do tada bio u dobrim odnosima sa tim komandirima, pomilovao komandira po ruci na što mu je ovaj rekao: „Makni ruke od mene“. Počeo je, kako dalje navodi, da ga udara više puta otvorenom i zatvorenom šakom u predjelu glave (ne zna tačno koliko udaraca je dobio) te da je imalo dosta svjedoka (zatvorenika) u tom momentu koji su bili na na šetnju na tom krugu.
Tvrdi da ga je zatim isti službenik pretukao u nadzorničkoj kancelariji i da mu je tom prilikom nanio povrede. Naveo je i da je događaju u kancelariji prisustvovalo i lice koje je označio sa šef smjene, a koji ga, kako je naveo, nije tukao.
Službenik je, međutim, negirao da ga je tukao, već da ga je sproveo u nadzorničku kancelariju kako bi mu izdao naredbu da mora da poštuje kućni red i službenike. Naveo je da nije upotrijebio nijedno sredstvo prinude jer je procijenio da za tim nema potrebe, te da se prema podnosiocu pritužbe ponašao u skladu sa pravilima službe.
„Ne djeluje uvjerljivo dio izjave službenika da je, nakon sporne situacije odnosno, navodnog drskog ponašanja u krugu za šetnju, podnosilac pritužbe sproveden u posebnu kancelariju, radi izdavanja usmene naredbe, a pri činjenici da podnosilac pritužbe nije disciplinski dalje procesuiran zbog eventualnog lakšeg disciplinskog prekršaja, koji se odnosi na narušavanje reda i mira u zatvoru, kako je to propisano čl. 105 Zakona o izvršenju kazni zatvora, novčanih kazni i mjera bezbjednosti“, navela je zamjenica ombudsmana Radović.
Radović je istakla da navodi podnosioca pritužbe nijesu dodatno potkrijepljeni izjavama službenika niti izjavama zatvorenika.
Utvrdila je i da je uprava UIKS-a donijela rješenja o korišćenju godišnjeg odmora za dva zatvorska službenika, koja su bila prisutna tokom incidentne situacije. Kada su u pitanju navodi o zlostavljanju, odnosno udarci koje je zatvorenik pretrpio na ulasku/izlasku na krug za šetnju, Radović je konstatovala da taj dio zatvora za kratke kazne nije pokriven video nadzorom, kao ni kancelarija u kojoj je bio.
Radović je konstatovala da u analizi video snimaka koja je dostavljena ombudsmanu vrijeme koje registruje video uređaj ne odgovara realnom vremenu i da je odstupanje jedan jedan sat unazad u odnosu na realno vrijeme.
Zaštitnik očekuje da će se u postupku koji se vodi pred Osnovnim državnim tužilaštvom u Podgorici djelotvorno sve istražiti.
Tokom istražnog postupka UIKS je obavijestio ombudsmana da je pokrenut disciplinski postupak protiv dva službenika, da im je privremeno ograničeno vršenje dužnosti na način što im je određena mjera privremenog raspoređivanja na drugo radno mjesto, te da je odluka o pokretanju disciplinskog postupka protiv imenovanih službenika sa spisima predmeta proslijeđena Disciplinskoj komisiji Vlade Crne Gore na dalju nadležnost i postupanje.
“ Zaštitnik zaključuje da je van razumne sumnje dokazano da postupanje UIKS-a prema podnosiocu pritužbe, odnosno predmetni događaj u kancelariji u kojoj su, pored podnosioca pritužbe, prisustvovala dva službenika UIKS-a, predstavlja povredu dostojanstva i fizičkog i psihičkog integriteta ličnosti iz čl. 28 Ustava Crne Gore odnosno ponižavajuće postupanje u smislu člana 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima“, navedeno je u mišljenju.
Kod zatvorskog ljekara čekao duže od četiri sata
Zamjenica ombudsmana Radović utvrdila je da je zatvorenik nakon incidenta odmah upućen kod zatvorskog ljekara koji je u svom izvještaju naveo da ima vidljiv otok u predjelu desne zigomatične i temporalne regije, kao i eskorijaciju u čeonoj regiji ljevostrano koja ne krvari.
„Zaštitnik ukazuje da je neophodno preispitati koji razlozi su doveli do toga da podnosilac pritužbe na pregled čeka duže od četiri sata od momenta kada se sporni događaj desio, a kako to proizilazi iz izvještaja zatvorskog ljekara“, navela je Radović.