cijene životnih namirnica
Cijena hljeba ostaje ista bar do septembra
Cijena hljeba ostaje ista bar do septembra
To je “Danu” potvrđeno iz više izvora iz pekarske industrije. Naime, pekari za sada ne vide mogućnost za eventualno sniženje, ali sa sigurnošću tvrde da do poskupljenja neće doći barem do kraja ljeta, ukoliko se trend pada cijena sirovina nastavi i u narednom periodu.
Nedavno je i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) saopštila da su cijene hrane na globalnom nivou pale za 20,5 odsto u odnosu na njihov maksimum prije godinu dana.
– Indeks cijena hrane je pao 12. uzastopni mjesec u martu i u prosjeku je iznosio 126,9 poena, što je za 2,1 odsto manje u odnosu na prethodni mjesec i 20,5 odsto ispod svog maksimalnog nivoa iz marta 2022, usljed veće ponude, smanjene potražnje za uvozom i proširenja Crnomorske inicijative za žito – navodi se u poslednjem izvještaju FAO.
Među vrstama robe koje su najviše pojeftinile ističu se žitarice, gdje je indeks cijena u toku ove godine opao za 5,6 odsto u odnosu na februar, pri čemu su međunarodne cijene pšenice pale za 7,1 odsto zbog snažnog prinosa u Australiji, poboljšanih uslova i usjeva u Evropskoj uniji, visokih zaliha iz Ruske Federacije i tekućeg izvoza iz Ukrajine, koji se zbog ratnih sukoba često dovodi u pitanje – navodi se u poslednjem izvještaju.
Cijene kukuruza i pšenice na regionalnom tržištu variraju na dnevnom nivou, ali su daleko od prošlogodišnjih maksimuma, kada je u pojedinim momentima bilo upitno i snabdijevanje. Prema izvještaju Produktne berze u Novom Sadu, ove sedmice bilo je mirno iako je potražnja bila veća od ponude.
– Na tržištu kukuruza tokom čitave nedjelje bilježi se slaba ponuda, koja je bila na višem cjenovnom nivou u odnosu na tražnju. Kukuruzom se trgovalo u cjenovnom opsegu od 18 do 18,50 dinara po kilogramu bez PDV-a, odnosno 20,65 sa PDV-om. Za razliku od prethodnih nedjelja, kada je pšenica zauzimala vodeće mjesto u obimu trgovanja, ove nedjelje dolazi do mirovanja na tržištu. Berzanski ugovori za pšenicu zaključeni su tek poslednjeg dana u nedjelji, a ponuda je bila izuzetno slaba u toku cijele sedmice, da bi u nekim danima čak i potpuno izostala. Pšenicom se trgovalo u rasponu od 21,50 do 22 dinara po kilogramu bez PDV-a. Ponder cijena iznosila je 24,13 dinara sa PDV-om, što u odnosu na prošlonedjeljnu ponder cijenu predstavlja rast od 9,49 odsto – piše u izvještaju.
Sjetva kasni zbog nevremena
S obzirom na to da se Crna Gora žitaricama snabdijeva iz regiona, najviše iz Srbije, realno je očekivati da neće biti problema u snabdijevanju. Ipak, ovogodišnja sjetva kasniće zbog vremenskih neprilika koje su zadesile region, na šta danima upozoravaju poljoprivrednici. Ipak, prema pisanju medija iz Srbije, uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama, nema razloga za brigu jer je ovogodišnji prinos bolji od očekivanog, a i zaliha iz prethodnih godina ima dovoljno.