Skip to main content

Nadležni apeluju na građane da ne koriste pirotehnička sredstva i ne pale vatru na otvorenom

Gorica i juče gorjela: Pocrnjela “pluća” Podgorice

Gorica i juče gorjela: Pocrnjela “pluća” Podgorice


Vrlo malo novih stabala stradalo je tokom požara na brdu Gorica, a imali smo sreće što je zahvaćen teren na kojem je samo zaostavština iz prethodne velike paljevine, kazala je “Vijestima” direktorica Agencije za upravljanje zaštićenim područjima, Jasna Gajević.
Vrlo malo novih stabala stradalo je tokom požara na brdu Gorica, a imali smo sreće što je zahvaćen teren na kojem je samo zaostavština iz prethodne velike paljevine, kazala je “Vijestima” direktorica Agencije za upravljanje zaštićenim područjima, Jasna Gajević.


Gorica i juče gorjela: Pocrnjela “pluća” Podgorice
Foto: Mediabiro

Požar je prije dvije noći zahvatio veći dio brda i okolnu šumu, a, kako se sumnja, izazvan je vatrometom, zbog čega je juče policija podnijela krivičnu prijavu protiv D. I. (45).

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) juče su saopštili da, nakon što se požar ponovo aktivirao, “avio-helikopterska jedinica MUP-a je pružila podršku korišćenjem protivpožarnog aviona.”

“Takođe, korišćeni su i dronovi s termovizijskim kamerama kako bi se identifikovalo žarište i pristupilo natapanju opožarenog područja. Svi kapaciteti Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a stavljeni su u punu pripravnost u slučaju potrebe”, saopštili su iz MUP-a.

Iz tog resora ponovo su apelovali na građane da ne koriste pirotehnička sredstva i pale vatru na otvorenom u toku zabrane, a posebno u uslovima pojačane opasnosti od požara.

Iković: Gorica mora biti bolje čuvana

Biolog Vuk Iković kazao je “Vijestima” da je požar smanjio prostor koji građani svakodnevno koriste.

“Neće građani šetati kroz šumu koja je pretvorena u gar i pepeo, nego će je izbjegavati. Svaki put kada izgubimo čak samo jedno odraslo stablo u jednoj ulici ili jednom parku, gubi se prepoznati izgled ulice, zatim se brže povećava temperatura, manje je hlada i više je saobraćajne prašine. Sve mlade sadnice koje je trebalo da formiraju šumski sklop tokom narednih deset godina su izgorjele. Sve životinje koje nijesu imale mogućnost da pobjegnu su stradale, kao na primjer šumske kornjače. Glavni grad sada treba da uradi procjenu ekosistemske štete”, kazao je Iković.

On je kazao da bi više ovakvih požara uzrokovalo da “imamo česte gradske temperaturne šokove i tako dolazi do sve većeg zagrijavanja”.

“Kada šuma jednom izgori, povećava se vjerovatnoća njenog ponovnog paljenja u narednim godinama, jer mrtva stabla su podložna zapaljenju, a prostor na Gorici će sada imati mnogo suvlju i zemlju i travu jer su opekotine nikad veće. Brojnost insekata koji doprinose ravnoteži šume je manja, što može uzrokovati brže širenje šumskih bolesti”, rekao je Iković.

Prema njegovim riječima, da bi se Gorica oporavila potrebno je poštovanje protokola.

“Gorica mora biti pod budnim okom vatrogasne službe i čuvara prirode tokom čitave godine, a pogotovo ljeti. Potrebno je plansko i sistematsko pošumljavanje i to izvornim vrstama koje su tipične za klimu Podgorice: hrast, jasen, košćela itd. Danas Goricom dominira šuma bora, a vrste drveća diktraju i brzinu širenja i način gašenja požara, što smo najbolje vidjeli sinoć”, rekao je Iković.

Gajević: U prvom trenu djelovalo katastrofično

Direktorica Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Jasna Gajević je naglasila da je vrlo malo novih stabala stradalo, iako je to u prvom trenutku izgledalo “katastrofično”.

“Mislili smo da gori čitava Gorica”, kazala je ona.

Navela je da je juče u jutarnjim satima ponovo gorjelo iznad Atinske ulice, ali i da su vatrogasci branili dio brda prema vrhu.

Gajević je istakla da će Agencija narednih dana pratiti situaciju i sprečavati da ponovo bukne požar, ali i da se nadležni “nadaju kiši”.

“Za dalje ćemo vidjeti. Očigledno da će morati još poneka staza da se pravi, da se pokuša oporavak i s nekim sistemom za navodnjavanje… Nije to do nas, nego i do Glavnog grada. Mora se dosta toga uraditi da bi sve to funkcionisalo”, rekla je Gajević.

I ona je apelovala na građane da prate propise i da se ponašaju u skladu s pravilima zaštićenih područja.

“Najveća krivica je nesavjesnih građana. Da se ljudi bolje ponašanju, do ovoga ne bi ni došlo. Ovo možda nije namjerno, ali ovo u Atinskoj ulici – za to ćemo vidjeti”, kazala je ona.

Blečić: Vatrenu stihiju raspirivao vjetar

V. d. komandira Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada Zdravko Blečić rekao je “Vijestima” da je u noći požara intervenciju vatrogascima “izuzetno otežao sjeverni vjetar”.

Prema njegovim riječima, vatrena stihija se prebrzo proširila i “u jednom momentu prevazišla snage lokalne službe”.

“I u tim trenucima, po pravilu, pozivaju se dodatne snage iz lokalne samouprave. I to iz redova preduzeća poput ‘Čistoće’, a pozivaju se i službe iz drugih opština kako bi se suzbio požar u najkraćem mogućem vremenu”, objasnio je Blečić, dodajući da su “udruženim snagama uspjeli da lokalizuju požar”.

Preporučuje da građani poštuju Naredbu o zabrani loženja i upotrebi vatre na otvorenom.

“Akt koji je na snazi od prvog jula do prvog oktobra. Preporučujem im i da ne čine nikakve aktivnosti u tom pravcu bez dozvole pripadnika Službe zaštite i spašavanja”, rekao je on.

Podmetnuta i vatra na Starom aerodromu?

Dok su se vatrogasci borili sa stihijom na Gorici, u isto vrijeme je gorjelo i na Starom aerodromu.

Blečić je “Vijestima” rekao da misli kako je taj požar podmetnut.

“… Ali to nije u našoj nadležnosti. Sumnjam na to da je to podmetnuto”, zaključio je Bečić.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci