POZDRAVILA ODLUKU VIŠEG DRŽAVNOG TUŽILAŠTVA
Jokić: Ispitati navode o navodnom naoružavanju pod okriljem Crkve, ako je informacija netačna procesuirati medij zbog širenja panike
Jokić: Ispitati navode o navodnom naoružavanju pod okriljem Crkve, ako je informacija netačna procesuirati medij zbog širenja panike
„Ako se navodi M portala ispostave kao tačni po njima se mora postupati, procesuirati odgovorna lica i najstrožije kazniti“, poručila je Jokić.
Ukoliko se isti navodi ispostave netačnim, Jokić poziva Tužilaštvo da kazne odgovorni urednici i novinari medija koji je iznio u javnost lažnu vijest sa ciljem da izazove paniku i nered.
„Takođe, ukoliko se ispostavi da su informacije netačne, pozivam i podsjećam tužilaštvo da je Izazivanje panike i nereda, Član 398, u osnovnom obliku vrlo jasan da onaj ko iznošenjem ili prenošenjem lažnih vijesti ili tvrđenja izazove paniku će biti kažnjen novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine, dok u težem obliku istog člana koja se odnosi na medije i novinare, kazna zatvora je do tri godine. Po osnovu ovog člana, podsjetiću, 2020. godine bila je zatvorena novinarka Anđela Đikanović, kao i dvojica novinara Gojko Raičević i Dražen Živković“, navela je Jokić.
Ona je ocijenila da se Crna Gora nalazi u izuzetno složenoj i nestabilnoj političkoj situaciji, te da svako podizanje tenzija i izazivanje nereda dodatno doprinosi tome.
„Ako zaista postoje indicije i potvrdi se da je Srpska pravoslavna crkva imala u planu da formira paravojne jedinice, ponavljam, odgovorni trebaju biti procesuirani i najstrožije kažnjeni, ali ako se informacije ispostave kao netačne i da za cilj imaju stvaranje netrpeljivosti i podizanje tenzija, odgovorni urednici i novinari moraju biti procesuirani. Ukazujem da je na medijima izuzetna odgovornost da prenose provjerene, tačne i pouzdane informacije, a da svaka eventualna zloupotreba javnog prostora od strane medija mora naići na jak i adekvatan odgovor sistema“, zaključila je Jokić.