Istraživanje pokazalo
Mladi marihuanu uzimaju sa 16 godina, alkohol i cigarete u osnovnoj školi
Mladi marihuanu uzimaju sa 16 godina, alkohol i cigarete u osnovnoj školi
Istraživanje sa korisnicima JU Kakaricka Gora, sprovela je dr Ena Grbović, sa Fakulteta političkih nauka, na reprezentativnom uzorku od 107 bivših zavisnika od njih 240, koliko ih je u tom momentu bilo u instituciji, a da su prošli jednu godinu rehabilitacije. Drugi autor na ovom dvogodišnjem istraživanju je Boban Mugoša, bivši direktor Instituta za javno zdravlje.
“Rezultati istraživanja su pokazali da su ispitanici sa konzumacijom cigareta i alkohola počeli sa 13 godina, dok su prvi put probali tablete za smirenje i marihuanu sa 16 godina, a heroin sa 18 godina”, istakla je.
Na tretmane liječenja većina ispitanih zavisnika odlazila je do tri puta.
“Bolest zavisnosti je hronična bolest i vrlo je vjerovatno recidiviranje zloupotreba droga. Recidiv ne znači da tretman nije uspio već da ga treba ponoviti i prilagoditi potrebama osobe”, objašnjava Grbović.
Kako navodi, za održavanje i trajanje apstinencije od velikog značaja su grupe samopomoći.
“Poslednjih godina rasprostranjenost bolesti zavisnosti od psihoaktivnih suspstanci u našoj zemlji poprima epidemijske razmjere, sa stalnim porastom prevalencije. Takođe, kako u svijetu tako i kod nas sve ranije se započinje sa konzumacijom psihoaktivnih supstanci sa jedne strane, dok sa druge strane je prisutna pojava da se povećana konzumacija javlja i kod osoba starijih od 40 i 50 godina. Karakteristike “novog talasa” su i demetropolizacija i decentralizacija ove pojave, kao i kombinovano konzumiranje različitih vrsta psihoaktivnih supstanci”, objašnjava Grbović.
Istraživanje je pokazalo da porodično okruženje ne predstavlja predispoziciju za posezanjem za opojnim supstancama, bar je tako pokazao ukupni procenat, već je to prevashodno “radoznalost” i “društvo”.
Podaci su pokazali da većina potiče iz porodica u kojima nije izraženo nasilje, da je obično riječ o prvom djetetu po redu rođenja, sa prosječnim djetinjstvom i srednjoškolskim obrazovanjem, sa dobrim uspjehom.
“Većina ispitanika je odrastala u tzv. potpunoj porodici i najčešće u bračnoj zajednici, sa prosječno četiri člana. Takođe, smatraju da nisu bili zanemareni od strane roditelja i da su im roditelji poklanjali dovoljno pažnje. Odnose sa roditeljima percipiraju kao bliske, pri čemu je odnos sa majkom privrženiji nego odnos sa ocem. Roditelji su poznavali u velikoj mjeri društvo, ali značajan procenat njih nije poznavao društvo u kojem se kreću u slobodno vrijeme”, saopštila je Grbović podatke istraživanja.