Ovo je sedam zataškanih afera u Budvi koje moraju biti istražene
Ovo je sedam zataškanih afera u Budvi koje moraju biti istražene
Afera “Akva park”
Megalomanski projekti, prvi takve vrste na južnom jadranu, kako su ga slavodobitno najavljivali, je Akva Park u Budvi. Promovisan je 2005. kada je lokalni parlamenta u Budvi dao saglasnost da se parcela od devet hektara na brdu Topliš, na kojoj je do tada bila divlja deponija izda u zakup na 20 godina. Kad se sve sabere i oduzme, Akva park ojadio opštinsku kasu za 11 miliona, ali za to niko nije odgovarao.
Afera “Glavni bulevar”
Zatim, pisalio smo o tome kako Tužilaštvo do danas nije nikoga procesuiralo ni nakon decenije i po od kada je svečano otvoren najveći infrastrukturni projekat u metropoli turizma- Glavni bulevar. To je saobraćajnica koja je bila najskuplje plaćen kilometar i po istoriji Crne Gore. Kako su se trošili milioni iz opštinske kase za vrijeme gradske uprave DPS- SDP, da bi saobraćajnica na kraju građane koštala nevjerovatnih 8,25 miliona eura, čak šest miliona eura više nego što je planirano, tužilačka istraga nikada nije dovedena do kraja.
Afera “Raskinuti ugovor”
Treća u nizu je priča kako je Opština Budva isplatila 82.000 eura sarajevskoj NVO Internacionalna liga humanista, dan prije nego što je sa njima raskinula ugovor. Pod lupom se našao nekadašnji predsjednik Opštine Budva, Srđa Popovića (DPS), kao i predstavnik sarajevske NVO Slavko Dašić. Istražitelje je tada posebno zanimalo zbog čega nije uložen prigovor na rješenje javnog izvršitelja o prinudnoj naplati 82.000 eura, već je dozvoljeno da novac bude isplaćen iz opštinske kase. Afera do danas nije procesuirana.
Afera “Šetalište u Petrovcu”
Sljedeća afera je veoma poznata javnosti – šetalište u Petrovcu. Ako je suditi koliko je čuvena ekipa budvanske organizovane grupe potrošila na gradnju do sada nedovršenog petrovačkog šetališta, toliko novca nije utrošeno ni za gradnju čuvenog kanskog šetališta La Cropissette. Jedina zvanična računica koliko novca je potrošeno u izgradnju šetališta je ona iz 2013, kada je gradom još upravljao DPS-SDP, su podaci tadašnjeg Sekretarijata za investicije, po kojem izgradnja šetališta je koštala 6.063.286,45 eura, a popločavanje dodatnih 1,45 miliona.
Javnost je upravo nakon pisanja našeg portala saznala skandaloznu vijest da je za ovu milionsku štetu, nekadašnji potpredsjednik Opštine Budva i visoki lokalni funkcioner Demokratske partije socijalista u metropoli turizma, Milenko Medigović dobio je kućni pritvor, odnosno nanogicu koju će nositi 75 dana na ime malverzacija koje je tadašnja opštinska vlast uradila u projektu petrovačko šetalište. Njemu se stavlja na teret da je oštetio Opštinu Budva za 232.543 eura.
Afera “Tunel”
Sljedeća afera je pješački Tunul ka Kamenovu. Opština Budva izgradila je prije 12 godina pješački tunel koji je povezao Rafailoviće sa plažom Kamenovo. Jedna od najznačajnijih infrastrukturnih projekta, koji kao i svi tada urađeni, su pod velom kriminalnih „kombinacija” tadašnje lokalne vlasti predvođene Demokratskom partijom socijalista. Ko je gradio tunel, nikada Opština nije javno saopštila, ali ni koliko i kome je novac uplaćen, jer nikad nije ni bio raspisan tender za gradnju, iako je to obaveza. Novi sastav tužilaštva je na potezu.
Afera “Avala”
Zatim smo se bavili poznatom aferom “Avala”, zbog sumnje da je najmanje za milion eura oštećena kasa Opštine Budva , te da su opštinski službenici i čelnici umiješani u ovu milionsku aferu. Na ime komunalija sa “Avalu bio 4,8 miliona eura, ali da je “Beppler and Jacobson” postigao dogovor sa lokalnom upravo da plate četiri miliona eura. Međutim, i pored toga što je tada postignut dogovor, kompanija do decembra 2014. nije platila ni euro, zbog čega im je Opština blokirala račun i prinudno naplatila 1,8 miliona eura. Međutim, nakon mjesec dana Opština deblokira račun te postiže dogovor sa Lazurenkovom kompanijom da dug izmiri u četiri rata, ali ni od toga nije bilo ništa. Godinama unazad su pisali mediji, ali do danas nije podignuta optužnica.
Afera “Lugovi”
Sedma u nizu je afera Lugovi. Slučaj Fudbalskog kluba Mogren, bila je jedna od najvećih osmišljenih krađa državnog zemljišta, koja do danas nije dobila sudski epilog. Iako je krađa osujećena, jer se glavni akteri “uplašili” prvo tužilaštva, a potom i mještana, koji su digli pravu revoluciju, ipak, namjera da se otme opštinska zemlja i da u ruke kompaniji Darka Šarića, morala je dobiti sudski epilog.
Skupštine opštine Budve krajem 2007. glasovima odbornika tadašnjeg vladajućeg DPS donosi odluku da „profesionalizuje“ Fudbalski klub “Mogren”. Kao osnivački kapital Opština sa svoje strane unosi nevjerovatnih 100 hiljada kvadrata zemlje- 12 hiljada na lokalitetu Lugovo (na samom ulazu u grad, gdje se nalazi fudbalski teren), ali i ogromni zemljišni kompleks na periferiji grada od 88 hiljada kvadrata. u Dubovici.