Skip to main content

završili još jednu poslovnu godinu sa gubitkom

Podgoričkom Vodovodu građani i firme duguju 3,7 miliona eura

Podgoričkom Vodovodu građani i firme duguju 3,7 miliona eura


Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ završilo je još jednu poslovnu godinu sa gubitkom. Ukupna dugovanja prema ovom preduzeću za 2024. godinu iznose 3,7 miliona eura. Kako su kazali za Gradski portal, najavljeno poskupljenje vode doprinijeće finansijskoj stabilizaciji, ukoliko se ne dese neki neočekivani, bez plana nametnuti rashodi.
Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ završilo je još jednu poslovnu godinu sa gubitkom. Ukupna dugovanja prema ovom preduzeću za 2024. godinu iznose 3,7 miliona eura. Kako su kazali za Gradski portal, najavljeno poskupljenje vode doprinijeće finansijskoj stabilizaciji, ukoliko se ne dese neki neočekivani, bez plana nametnuti rashodi.


Podgoričkom Vodovodu građani i firme duguju 3,7 miliona eura
Vodovod i kanalizacija

Ukupan iznos dugovanja pravnih i fizičkih lica prema podgoričkom preduzeću „Vodovod i kanalizacije“ do 30. novembra prošle godine iznosio je 3,7 miliona eura, dok je tokom godine 2.488 potrošača pivremeno isključeno sa vodovodne mreže zbog neplaćanja računa, objašnjavaju iz Vodovoda.

Kako su kazali, u pitanju su potrošači koji shodno proceduri imaju veći broj neplaćenih i nespornih računa.

„Približan broj je i u 2023. godini, kada smo od 01.01. do 30.11. privremeno uskratili vodosnabdijevanje za 2.215 potrošača“, objašnjavaju oni.

Na pitanje u kakvom finansijskom stanju završavaju godinu iz ovog preduzeća su nam kazali da projekcije ukazuju da će i ova poslovna godina biti završena sa gubitkom.

„Na šta je najznačajnije učešće imala primjena sada već neustavnog Granskog kolektivnog ugovora, koji je predvidio nekontrolisani rast zarada, što je na naše Društvo, kao i većinu komunalnih Društava dovelo u nelikvidan položaj“, objašnjavaju oni.

Najavljeno povećanje cijena, ističu iz Vodovoda, bilo je neophodno samim tim jer prvi put nakon 2011. godine dolazi do rasta cijena vode u Glavnom gradu. Ono će, kako su kazali, dovesti do većih priliva koji će doprinijeti i finansijskoj stabilizaciji Društva, ukoliko se kao i u tekućoj godini ne dese neki neočekivani, bez plana nametnuti rashodi.

Sanacija kvarova i održavanje infrastrukture

Do kraja septembra 2024. godine evidentirano je 777 kvarova na vodovodnoj mreži i objektima mreže, kazali su iz Vodovoda.

„Najveći izazov u održavanju sistema je zastarjelost mreže i izostanak dugogodišnjeg ulaganja u istu, a posebno u objekte na mreži (pumpne stanice i rezervoare). Glavni cjevovodi su izgrađeni prije više od 50 godina, od čega je najveći procenat azbest-cementnih cjevovoda, oko 125km, odnosno oko 15,5 odsto od ukupne dužine vodovodne mreže“, objašnjavaju iz Vodovoda.

Popravku javnih česmi i fontana organizujemo u skladu sa finansijskim i tehničkim mogućnostima, objašnjavaju iz Vodovoda.

„Na žalost neke fontane u ovom momentu nije moguće vratiti u prvobitnu funkciju zbog značajnih oštećenja. A na javnim česmama imamo česte devastacije od strane nesavjesnih građana. Što se tiče troškova, naše Društvo godišnje izdvoji oko 80.000 eura za održavanje fontana, dok na primjer samo za popravku elektro instalacija na fontani na Trgu nezavisnosti koja je trenutno van funkcije potrebno je izdvojiti oko 20.000 eura“, ističu oni.

Planovi za rješavanje problema zamućenja vode na vodoizvorištu Mareza

Shodno planu za rješavanje problema sa zamućenjem vode na vodoizvorištu Mareza, kako su kazali iz Vodovoda ua Gradski portal, razmatra se ugradnja samoprečišćavajućih filtera za vodu na vodoizvorištu Mareza.

„Nakon detaljne analize tržišta i pronalaženja adekvatnog rješenja, sredstva za ovu investiciju ćemo pokušati da obezbijedimo iz dostupnih EU fondova, kako bi ujedno i zaštitili budžet Glavnog grada, odnosno novac građana koji može biti usmjeren na druge investicije“, objašnjavaju iz Vodovoda.

Početak izgradnje kolektora u prvom kvartalu godine

Iz Vodovoda su kazali za Gradski portal da je izvjestan početak izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda u prvom kvartalu godine.

„Očekujemo da će postupak izdavanja saglasnosti na elaborat procjene uticaja izgradnje na životnu sredinu, u nadležnosti Agencije za zaštitu životne sredine, a koji je podrazumijevao i održavanje dvije javne tribine sa rokom dostavljanja primjedbi i mišljenja zaključno sa 13.12.2024 godine, biti sproveden u najkraćem roku. Ukoliko referentni postupak u nadležnosti organa državne uprave bude blagovremeno procesuiran, izvjesna je prijava gradnje, te mobilizacija izvođača i početak izgradnje već u prvom kvartalu naredne godine“, kazali su oni.

Sistem za prečišćavanje otpadnih voda biće izgrađen na namjenskoj parceli u industrijskoj zoni „KAP“-a, na parceli u vlasništvu Glavnog grada i države Crne Gore.

„A u skladu sa Prostornim urbanističkim planom (PUP) za Glavni grad Podgoricu 02/2014, Detaljnim urbanističkim planom “Industrijska zona – Fabrika aluminijuma Podgorica” 11/2008, Strateškim master planom za kanalizaciju i otpadne vode (2005-2029.), Strateškim planom razvoja grada Podgorice, studijama izvodljivosti iz 2004, 2011. i 2017. godine, stoga rješavanje pitanja otpadnih voda na drugoj lokaciji nije moguća te bi odustajanje od ovog projekta ugrozilo dalji razvoj Glavnog grada. Vlada Crne Gore je dana 11.06.2021 godine, još jednom usvojila Informaciju o izgradnji sistema za prikupljanje i tretman otpadnih voda u Podgorici i kroz višekriterijumsku analizu preispitala i potvrdila predmetnu lokaciju“, objašnjavaju iz Vodovoda.

Prioriteti za 2025. godinu

Iz gradskog preduzeća Vodovod za Gradski portal kazali su da je planiran nastavak izgradnje vodovoda u Bratonožićima i Lješanskoj nahiji, kao i realizacija drugih infrastrukturnih projekata u skladu sa dinamikom pribavljanja odobrenja za građenje.

„Takođe planiramo adaptaciju postojećih Sweetac007 pumpnih stanica i rezervoara, remont pumpnih agregata na izvorištima „Zagorič“ i „Ćemovsko polje“, sanaciju kaptaža „Pod Vrbom“ i „Velje oko“ na izvorištu „Mareza“, sanaciju primarnog i sekundarnog digestora na postojećem postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda i dr.“, najavili su iz Vodovoda.

Kako su naveli iz Vodovoda, planirana je realizacija projekta „Sistem za smanjivanje vodnih gubitaka u sistemu vodosnabdijevanja“, a nabavkom mjerne opreme (mjerača protoka na cjevovodu i logera za detekciju gubitaka na cjevovodu) i kamere za detekciju vodovodnih cijevi, očekuju značajan napredak na ovom polju.

„Takođe, planirana je realizacija pilot projekta zamjene azbest-cementnih cjevovoda– „NO DIG“ sistem (provlačenje cijevi kroz postojeći cjevovod bez klasičnog iskopa) u cilju modernizacije vodovodne mreže“, zaključuju oni.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci