Ekipe Službe zaštite i spašavanja za nekoliko minuta bile na terenu
Rakčević slučajno primijetio dim: Podmetnut požar u kasarni Morača, vatrogasci zaustavili širenje
Rakčević slučajno primijetio dim: Podmetnut požar u kasarni Morača, vatrogasci zaustavili širenje
On je na Instagramu objavio da je taj objekat decenijama pun smeća i starog, suvog drveta i greda, zbog kojih je, kako navodi, mogla i očigledno trebalo da izgori čitava zgrada.
Dodao je da je, vraćajući se sa akcije na Gorici, slučajno primijetio dim iz samog objekta i pozvao kolege iz Službe zaštite i spašavanja, koje su za samo nekoliko minuta bile na terenu i efikasno zaustavile dalje širenje požara.
“Umjesto da zapalimo i uništimo i to malo starih objekata na prostoru Kasarne Morača, dominantno građenih za vrijeme knjaza Nikole, šta je očigledno maksimalni kreativni domet posljednjih decenija, naša vizija Kasarne je dijametralno suprotna”, naveo je.
Dodao je da se ovih nedjelja završava najveći međunarodni konkurs ikada raspisan u našoj državi – za izradu idejnog rješenja Muzeja savremenih umjetnosti (MSU), koji će se graditi na prostoru Kasarne, dok su u planu i Kuća arhitekture i Prirodnjački muzej, kao i veliki, centralni gradski park, sa šetalištem uz Moraču.
Napomenuo je da se objekat koji je danas gorio, sa susjednom zgradom, mora rekonstruisati i služiti kao ulazna kapija na uređeni prostor Kasarne, iz pravca brda Gorica.
Da su ti objekti u vlasništvu Grada, kazao je, uprava ne bi gubila vrijeme, već bi odmah pristupila njihovom uređenju.
“Međutim i njih je – kao i ukupnu Kasarnu Morača, bivša gradska uprava predala Državi, kao zalog (hipoteku) za kredit za izgradnju Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV)”, dodao je.
Zbog toga će tražiti od Ministarstva finansija da nam vrate dva navedena objekta i da se konačno upišu u Katastar, kako bismo ih uredili i iskoristili na mnogo bolji način.
“Čuvajmo naš Grad i njegove resurse. Jer Podgorica može i mora mnogo bolje”, zaključio je Rakčević.