Skip to main content

ijz

Registrovana dva nova slučaja morbila

Registrovana dva nova slučaja morbila


Tokom prethodnih sedam dana, od 3. do 9. septembra registrovana su dva nova slučaja obolijevanja od morbila, čime je broj ukupno registrovanih slučajeva u Crnoj Gori porastao na 25, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).
Tokom prethodnih sedam dana, od 3. do 9. septembra registrovana su dva nova slučaja obolijevanja od morbila, čime je broj ukupno registrovanih slučajeva u Crnoj Gori porastao na 25, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).


Registrovana dva nova slučaja morbila
Foto: IJZCG

Od dva novoregistrovana slučaja, jedan je registrovan u Beranama, a drugi u Tuzima.

“Slučaj obolijevanja u Tuzima je epidemiološki povezan za prethodno registrovanim slučajem u Podgorici, što dokazuje da je došlo do prelivanja obolijevanja među opštinama, i da se epidemiološka situacija usložnjava. Epidemiološka službe Instituta za javno zdravlje i Doma zdravlja Berane preduzimaju mjere iz svoje nadležnosti (epidemiološko istraživanje, predlog za vakcinaciju neimunizovanih, postekspoziciona vakcinacija kontakata i druge protivepidemijske mjere). Novoregistrovani slučaj iz Berana nije epidemiološki povezan sa prethodnim slučajevima”, saopštili su iz Instituta.

Kako su dodali, svi do sada registrovani slučajevi u Crnoj Gori su laboratorijski potvrđeni (na osnovu PCR testa i/ili serološkog testa – prisustva specifičnih antitijela na morbile).

“Sa početkom nove školske godine, rizik od daljeg širenja morbila dodatno raste. IJZCG u kontinuitetu poziva roditelje da iskoriste redovne i dodatne termine za vakcinaciju (koje određeni domovi zdravlja organizuju vikendom), da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive (predškolske ustanove, igraonice, rođendaonice, sportsko-rekreativne objekte, izlete, ekskurzije…)”, dodaju oni.

Geografska distribucija, uzrasne grupe i vakcinalni status registrovanih slučajeva dati su u nastavku:

Vakcinacija je, naglasili su, najbolja zaštita od morbila.

“Vakcina je bezbjedna i djelotvorna, a naročito je važno pravovremeno primanje vakcine. Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu dana života, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu”, rekli su iz IJZ.

Nadležne higijensko-epidemiološke službe (HES) u određenim opštinama mogu dati preporuku da djeca minimum mjesec dana nakon primanja prve doze prime i drugu dozu MMR vakcine (bez čekanja sistematskog pregleda pri polasku u školu).

“Takođe, ako dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, može se preporučiti primanje prve doze vakcine već u uzrastu od 6 do 12 mjeseci. Osobama koje nisu potpuno vakcinisane ili nemaju dokaz da su preležale morbile ne preporučuje se putovanje u oblasti sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu. Više informacija o morbilima, preporukama i obuhvatima vakcinacijom možete pronaći na: www.ijzcg.me/morbili”, zaključuju oni.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci