sa ciljem osnaživanja učenika
U školama na Cetinju u toku psihološke radionice za djecu, nastavnike i roditelje
U školama na Cetinju u toku psihološke radionice za djecu, nastavnike i roditelje

Povratak u školske klupe, nakon zimskog raspusta, djeci sa Cetinja bio je drugačiji nego svih prethodnih godina. Zbog tragedije koja je obilježila početak 2025. godine, i između ostalog ubistva dvoje djece, drugo polugodište u osnovnim školama u Prijestonici počelo je psihološkim radionicama i obukama za djecu, nastavnike i roditelje.
,,U toku raspusta, svi zaposleni su prošli akreditovanu obuku ,,Osnaži me“, kojom je prvo pružena podrška njima, a istovremeno su pripremljeni za rad sa djecom i za povratak u učionice u ovakvim okolnostima. Takođe, pružena je podrška i roditeljima, prvog radnog dana održane su psihološke radionice za sve učenike u svim odjeljenjima, radionice su sprovodile razredne starješine, dok su odjeljenjima petog i devetog razreda i par odjeljenja za koje smo prepoznali potrebu, radonice sproveli psiholozi iz Udruženja psihologa Crne Gore“, kazala je za Gradsku direktorica OŠ „Njegoš“, Adrijana Aleksić.
U drugoj osnovnoj školi ,,Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju, prema riječima direktorice Nataše Stojanović, povratak u školske klupe za učenike bio je preplavljen tugom, ali i empatijom i ujedinjenjem. Potvrđuje da su se prvog dana nastave psihološke radionice sprovodile na isti način kao u ,,Njegoš“ školi.
,,Prvi dan je počeo sa dva časa radionica, upravo na osnaživanju djece po pitanju svega ovoga i sami psiholozi su došli i ušli su u tri odjeljenja trećeg razreda i tri odjeljenja osmog razreda, to su odjeljenja koja su najviše pogođena, jer su stradali dječaci istih generacija“, objašnjava Stojanović.
Nakon tragedije na Cetinju, podrška je neophodna svima, saglasne su direktorice osnovnih škola. Pomoć psihologa već je, kako su ocijenile, dale pozitivne rezultate, ali predstoji period opreza i adekvatnog pristupa sa ciljem osnaživanja učenika.