Skip to main content

Blumberg: Gas poskupio 700 odsto, bit će pokretač novog hladnog rata

Blumberg: Gas poskupio 700 odsto, bit će pokretač novog hladnog rata



Blumberg: Gas poskupio 700 odsto, bit će pokretač novog hladnog rata
Foto: Wikimedia Commons

Na ovu temu danas se osvrnuo američki Blumberg, koji navodi kako je nedostatak gasa pogodio čitavu svjetsku ekonomiju i prijeti recesijom i novim talasom inflacije. Pri tom će uvoz LNG-a u Evropi moći zadovoljiti samo 40 odsto potreba za plinom do 2026. – što je još uvijek daleko od količina koje isporučuje Rusija.

Zatvaranjem američkog izvoznog LNG terminala “Freeport”, uzrokovanog prošlomjesečnim požarom, cijene gasa u Evropi i Aziji porasle su za više od 60 odsto u samo nekoliko nedelja, a to se poklopilo i s daljim smanjenjem dotoka iz Rusije.

Prirodni plin je nešto jeftiniji u SAD-u, ali čak i tamo su se terminske cijene više nego udvostručile prije zatvaranja “Freeporta”. Nakon požara je pojeftinio na domaćem tržištu jer se dobijeni plin ne može izvoziti evropskim kupcima iz spomenutog ključnog terminala.

Dok glavni politički saveznici SAD-a, od Njemačke do Ukrajine očajnički jure za američkim gasom, proizvođači upozoravaju da će porast prodaje u inostranstvu povećati troškove kod kuće, navodi Blumberg dalje i tvrdi kako će biti potreban ogroman talas ulaganja u ponudu kako bi se zadovoljila nova potražnja.

„To je zato što je prirodni plin sada najpopularnija roba na svijetu i ključni činioc globalne inflacije. Čak i za današnje standarde turbulentnih tržišta, skokovi cijena su najnevjerovatniji: U Evropi su od početka prošle godine porasle čak 700 odsto, a kontinent je na rubu recesije. Nazire se nova era sukoba velikih sila – toliko gorka da prijestolnice širom Zapada odlažu svoje planove o klimatskim promjenama“.

Ukratko, prirodni gas sada konkuriše nafti kao gorivu koje određuje geopolitiku. I neće ga biti dovoljno za sve, navodi Blumberg.

Blumberg daje i spisak najzavisnijih zemalja od prirodnog gasa, odnosno prikaz udjela uvezenog prirodnog gasa u potrošnji energije:

Italija 39%

Meksiko 31%

Turska 30%

Njemačka 24%

Grčka 24%

Španjolska 24%

Japan 21%

Južna Koreja 18%

Francuska 16%

Poljska 16%

Singapur 14%

Pakistan 11%

Brazil 7%

Kina 4%

Mnoge su se zemlje oslanjale na prirodni gas kako bi brzo prešle na čištiju energiju i postupno ukinule “prljava” fosilna goriva poput uglja i, u nekim slučajevima, nuklearnu energiju. Veliki proizvođači poput SAD-a snažno su napredovali na ljestvici izvoznika LNG-a i takmiče se s Katarom za svjetsku dominaciju, a potražnja za njihovim proizvodima stalno raste, navodi Blumberg. Ali transportovati ga puno je teže od nafte jer se gas mora pretvoriti u tečno stanje kako bi bio ukrcan na LNG tankere.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci