TURISTIČKA ORGANIZACIJA I PORTAL ADRIA PREPORUČUJU
FOTO – Posjetite Mojkovac: Kanjon Tare ostavlja bez daha, bajkovito Zabojsko jezero je sve što vam treba za odmor od svakodnevice…
FOTO – Posjetite Mojkovac: Kanjon Tare ostavlja bez daha, bajkovito Zabojsko jezero je sve što vam treba za odmor od svakodnevice…
Zabojsko jezero, Tara i njen kanjon i Spomenik junacima Mojkovačke bitke samo su neke od atrakcija koje vrijedi posjetiti u Mojkovcu.
Zabojsko jezero
U Turističkoj organizaciji Mojkovac ističu da se Zabojsko jezero nalazi na sjevero-istočnim padinama Sinjajevine, visoko iznad Dobrilovine, na nadmorskoj visini od 1.477 metara.
“Zabojsko jezero pravcem zapad-istok ima dužinu 265 metara, dok je široko 165. Površina jezera je 27.600 kvadratnih metara, ali zbog velike dubine od 19 metara Zabojsko jezero je na trećem mjestu po dubini jezera u Crnoj Gori, odmah iza Crnog i Kapetanovog jezera”, navode u TO.
Kako dodaju, naziv mu potiče od obližnjeg katuna Zaboj, koji je u prošlosti, za vrijeme ljetnjeg izgona stoke, bio dobro posjećen.
“Zabojsko jezero nema stalnih pritoka, a vodu dobija od padavina, naročito od istopljenog snijega, dok je otoka jezera duga 50 metara, a zatim voda ponire. Voda jezera je bistra, čista i providna do osam metara dubine. Temperatura vode ljeti je 16 stepeni, dok je površina jezera tokom zime oko tri mjeseca zamrznuta. Jezero je idealno za ljubitelje ribolova, jer upravo ovdje živi kalifornijska pastrmka, koju mještani nazivaju “brkač”. Na obali jezera možete uživati u čistoj i hladnoj vodi, tišini i miru, koje narušava jedva čujni šum planinskog izvora”, poručuju iz Turističke organizacije Mojkovac.
Do jezera vodi makadamski put od sela Dobrilovina, koje se nalazi na putu Mojkovac – Đurđevića Tara.
“Njime je moguće do jezera doći i terenskim autom. Ako se ide pješke, mjestimično se ide putem, a postoje i prečice koje vode kroz šumu. Oko jezera vodi pješačka staza. Jezero nije veliko, pa se brzo može čitavo obići. Pored jezera se nalazi i izvor pitke vode. U vodi jezera se ogleda okolna četinarska šuma, u koju je ušuškano, što mu daje veličanstvenu boju. Pogled na jezero, koje izgleda kao da je iz bajke, tišina koju remete samo ptice i čist vazduh su sve što vam treba da se odmorite od svakodnevice”, naglašavaju u TO.
Zabojsko jezero je, dodaju, zbog izuzetnih prirodnih vrijednosti zaštićeno u okviru nacionalnog parka Durmitor strogim režimom zaštite.
Spomenik junacima Mojkovačke bitke na Bojnoj Njivi
Spomenik se nalazi na Bojnoj Njivi, na mjestu na kom su u Mojkovačkoj bici vođeni neki od najžešćih okršaja.
“Podignut je 19. avgusta 1996. godine u sklopu obilježavanja 80 godina od Mojkovačke bitke. Na spomeniku se nalazi ploča sa sledećim tekstom: “Mi smo pali da bi Crna Gora i Srbija živjele”. U blizini spomenika se nalaze ostaci rovova iz vremena borbi u Mojkovačkoj bici”, ističu u TO.
Kako navode, u blizini spomenika se svake godine, povodom dana njegovog otkrivanja – 19. avgusta – kada se obilježava praznik Preobraženja Gospodnjeg, u slavu junaka Mojkovačke bitke održava “Mojkovački sabor”.
“Spomenik je prepoznat kao lokalitet od značaja u okviru kulturne rute opštine Mojkovac, te se preporučuje njegova posjeta laganom šetnjom, uz istovremeno uživanje u planinskom ambijentu mojkovačkog kraja”, dodaju u Turističkoj organizaciji.
Rijeka Tara i njen kanjon
Rijeka Tara je duga 158 kilometra i ima čak 14 pritoka, kao i nevjerovatnih 69 brzaka pa i ne čudi što je najpopularnija destinacija za rafting u cijeloj Crnoj Gori.
“Još jedna odlika, koja samo doprinosi divljenju, jesu vodopadi – njih čak 40, od kojih se najviše izdvajaju Crna Vrela, Bijela Vrela, Đavolje Lazi, Sokolovina i Bijeli Kamen. Kristalno čista, bujna planinska rijeka Tara nastaje od slivanja dvije rijeke Veruše i Opasanice, tekući u sjevernom smjeru teritorijom Crne Gore, dalje Bosnom i Hercegovinom, gdje se spaja sa rijekom Pivom, obrazujući Drinu”, kažu nam u TO.
Napomonju da je rijeka dobila naziv od ilirskog plemena Autarijati, koje je bilo naseljeno u njenom riječnom koritu u IV-V vijeku.
“Kanjon rijeke Tare je najduži kanjon u Evropi, a na svjetskom nivou dolazi samo iza “Grand” kanjona na rijeci Kolorado. Kanjon rijeke Tare predstavlja jedan od rijetkih prizora koji vas zaista ostavlja bez daha. Pored toga što je riječ o jednom od nesumnjivo najljepših prizora kada je u pitanju priroda Crne Gore, ljepota kanjona Tare je takođe prepoznata od strane organizacije UNESCO. Već davne 1977. godine, kanjon Tare je postao dio programa “Čovjek i Biosfera”, zahvaljujući raznovrsnoj flori i fauni”, zaključuju u TO Mojkovac.
Ž.N.J.