Preostale aplikacije na čekanju treba da se propisno provjere
Izvještaj Evropske komisije: Crnogorski pasoš traži oko 400 investitora
Izvještaj Evropske komisije: Crnogorski pasoš traži oko 400 investitora
U tom dokumentu se navodi da je na dan 15. juna 2023. godine 398 prijava još bilo neriješeno. Preostale aplikacije na čekanju, kažu u Evropskoj komisiji, treba da se propisno provjere kako bi se osiguralo da su u potpunosti u skladu sa svim restriktivnim mjerama Evropske unije.
Po navodima iz izvještaja Evropske komisije, radi usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, Crna Gora je uvela vize za stanovnike Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i za državljane Kube i Ekvadora (u januaru, aprilu i maju 2023. godine) koji su ranije imali koristi od bezviznog ulaska u Crnu Goru.
“Međutim, postoji 12 zemalja koje su na listi beviznog režima za Crnu Goru, ali ne i za EU, od kojih sedam uživa trajno izuzeće od viza (Azerbejdžan, Bjelorusija, Kina, Kuvajt, Katar, Rusija, Turska), a pet ima sezonsko ukidanje viza za ulazak Crna Gora iz turističkih razloga između aprila i oktobra (Jermenija, Egipat, Kazahstan, Saudijska Arabija, Uzbekistan). Odluka o sezonskom ukidanju viza, koju je Vlada usvojila u aprilu 2023. godine, uključuje preventivne mjere protiv rizika od zloupotrebe bezviznog režima, kao što je potreba da se bude dio organizovane turističke grupe”, piše u izvještaju.
Jedan od uslova je i da se uđe i izađe na teritoriju Crne Gore direktnim čarter letovima, te da se ima plaćeni turistički aranžman ili pozivno pismo crnogorske turističke agencije.
“Državljani Bjelorusije i Rusije su bez viza do 30 dana na stalnoj osnovi, kao i državljani Kine ako su u organizovanim turističkim grupama. Šema državljanstva investitorima je prekinuta krajem 2022. godine. U periodu od januara 2019. do decembra 2022. podnijeto je 556 zahtjeva (556 podnosilaca zahtjeva i 1.281 član porodice). Do 15. juna 2023. godine Vlada je donijela 954 pozitivne odluke (293 podnosioca zahtjeva i 661 član porodice). Dana 15. juna 2023. godine, 398 prijava je još bilo neriješeno. Preostale aplikacije na čekanju treba da se propisno provjere kako bi se osiguralo da su u potpunosti u skladu sa svim restriktivnim mjerama EU”, navedeno je u izvještaju.
Evropska komisija, ukazuje se, zaključila je ranije da je Crna Gora nastavila da preduzima aktivnosti na ispunjavanju preporuka iz izvještaja iz prethodne godine. Međutim, neophodan je dalji napredak u usklađivanju vizne politike Crne Gore sa listom zemalja EU za koje je potrebna viza.
“Posebno ako se odnosi na zemlje koje predstavljaju rizik od neregularne migracije ili bezbjednosti za EU. Na Crnoj Gori je da osigura da se zahtjevi koji su na čekanju prema nedavno ukinutoj šemi državljanstva investitora pregledaju i obrađuju u skladu sa najvišim mogućim sigurnosnim standardima. S tim u vezi, Vlada je u maju 2023. godine usvojila odluku o formiranju Koordinacionog tijela za praćenje i sprovođenje neriješenih prijava u okviru ove šeme”, navodi se u izvještaju EK.