Konjević: Odbor za ekonomiju da traži od Bulajića hitno zakazivanje sjednice Skupštine
Konjević: Odbor za ekonomiju da traži od Bulajića hitno zakazivanje sjednice Skupštine

Boris Mugoša (SD) i Raško Konjević (SDP) tražili su na početku sjednice da se o predlozima izmjena Zakona o akcizama raspravlja po tome kako su hronološki podnijeti- SDP-ov prije 14 mjeseci, SD-ov prije mjesec, a potom Vladin koji je podnijet nedavno.
Raško Konjević (SDP) upitao je da li ima svrhe da se na odboru raspravlja o pomenutim izmjenama.
„A ne znamo da li ćemo o njima moći da raspravljamo na sjednici Skupštine. Jer ne znamo da li postoji spremnost da se zakaže da sjednica. Ovo o čemu mi raspravljamo je samo jedna stepenica. Bojim se da nam se ne desi isto što se desilo aktuelnoj Vladi – da jedna komisija donese odluku o sankcijama, a da se na sjednici međusobno pobiju“, poručio je on.
Reagovao je na to predsjednik Odbora Vladimir Joković (SNP).
„Molio bih Vas da se držimo dnevnog reda. Da se ostavimo toga šta je bilo na Vladi i da se držimo teme“, istakao je Joković.
Konjević mu je kazao kako je čekao godinu i dva mjeseca da stavi prijedlog Zakona o akcizama na dnevni red, te da može da ga sasluša minut.
Branko Radulović (DF) istakao je da „njegovi zakoni o akcizama čekaju 12 godina“.
Zdenka Popović (Demokrate) poručila je da su prošle godine dva puta na Odboru imali zakonske akte o akcizama i da oni nijesu dobili podršku.
„Ja sam molila kolege da amandmanski djeluju kako bi se ovaj zakon usvojio na plenumu, da bi građani bili rasterećeni ovako drastičnog skoka cijena goriva. I kolege iz dijela vladajuće većine to nijesu prihvatile, a kolege iz opozicije ili su bile uzdržane ili su glasale protiv“, rekla je ona.
Konjević je poručio da iz tri predložene izmjene Zakona o akcizama „treba izvući ono što nam najbolje odgovara“.
„Insistiram da Skupštinska služba pripremi u toku sjednice zaključak ovog odbora da se od predsjednika parlamenta Strahinje Bulajić traži da hitno zakaže sjednicu Skupštine“, naglasio je Konjević.
Konjevićev predlog zaključka odbora podržao je Miloš Konatar (URA).
Odgovorio im je Dejan Đurović (DF), ističući kako „Odbor ne odlučuje o tome kad će Bulajić zakazati sjednicu, niti je nadležnost Odbora da utiče na njega“.
Dragica Sekulić (DPS) rekla je kako je važno utvrditi redosljed aktivnosti kako bi se na benzinskim pumpama osjetilo djelovanje Zakona o akcizama, te da je neophodno da se zakaže plenum.
„Zakon mora biti usvojen na plenumu, a to je tek pretpostavka da Vlada donese odluku o smanjenju akciza. Potom mora biti objavljena uredba, dakle – ako mi ne pošaljemo poruku da je važno da se zakaže plenum, mi se onda nalazimo u hipotetičkoj poziciji da govorimo o smanjenju akciza, a da se to ne desi“, istakla je.
I Boris Mugoša (SD) je ukazao na nužnost što skorijeg zakazivanja sjednice Skupštine.
Nakon uvodne diskusije, obratio se ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić, koji je kazao kako vjeruje da neće biti političkih opstrukcija.
„Mislim da je bitno da ovaj Odbor da mišljenje koje će biti sistemsko rješenje za sljedećih 10-15 godina, da Vlada uvijek ima ovakvu opciju na raspolaganju“, istakao je on.
Konjević je kazao kako su spremni da podrže bilo čiji prijedlog o smanjenju akciza.
Dajte jednokratnu pomoć građanima, sa uštedom počnite od sebe
Ministarstvo finansija i socijalnog staranja treba jednokratno da pomogne građanima, naročito kada su u pitanju penzioneri i socijalno ugroženi, poručila je Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, koja prisustvuje današnjoj sjednici.
„Napravite uštede i isplatite jednokratne pomoći najugroženijima. Počnite od sebe – iz Vlade, iz Skupštine, smanjite troškove službenih kola, potrošnje goriva, ukinite razne naknade za nešto što su redovni poslovi u javnoj upravi, za dopunski rad, ugovore o djelu“, poručila je ona.
Spajić je kazao kako će 77 hiljada penzionera dobiti jednokratnu pomoć od 50 eura.
„To je već u proceduri“, istakao je odlazeći ministar, navodeći da će razmisliti i o dodatnoj pomoći.
Ne zaključavajte Skupštinu
Boris Mugoša pitao je šta se čekalo godinu i duže, dok su cijene goriva rasle 15 ili 16 puta.
„Je li cilj bio da se napuni budžet? A kako se punio? Preko leđa građana“, smatra on, dodajući kako države regije treći ili četvrti put ograničavaju cijene goriva, a Crna Gora to nije uradila nijednom.
Godinu i po se, dodao je, žmurjelo na cijene koje su divljale.
„Zato vas molim da održimo sjednicu parlamenta. Nemojmo da nalazimo načine da zaobilazimo ustavnu nadležnost Skupštine da donosi zakone. Pa ako ćemo da se smanje akcize, organizujmo sjednicu. Pa šta ako postoji neka druga većina, hoćemo li da zaključamo Skupštinu? Primamo li plate da donosimo zakone ili da zaključavamo vrata Skupštine“, upitao je on.