“Siva ekonomija izuzetno prisutna u oblasti posredovanja”
Pročitajte šta je predviđeno Predlogom zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti
Pročitajte šta je predviđeno Predlogom zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti

Posredovanje u prometu i zakupu nepokretnosti se definiše kao djelatnost koja obuhvata poslove pronalaženja lica i dovođenja u vezu sa nalogodavcem radi pregovaranja o zaključenju, odnosno radi zaključenja ugovora o prometu ili zakupu nepokretnosti, a koji se obavljaju uz naknadu.
Posrednik sa položenim stručnim ispitom mora biti upisan u registar
Djelatnost posredovanja će obavljati privredno društvo i preduzetnik sa sjedištem u Crnoj Gori, koji mora biti upisan u Registar posrednika (posrednik).
U registar posrednika može se upisati privredno društvo, odnosno preduzetnik koji je upisan u Centralni registar privrednih subjekata za obavljanje djelatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti kao pretežne djelatnosti: koji ima najmanje jednog zaposlenog sa punim radnim vremenom koji ima položen stručni ispit (agent), koji ima prostor sa odgovarajućom opremom i koji je zaključio ugovor o osiguranju od profesionalne odgovornosti.
Stručni ispit za obavljanje djelatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti može da polaže fizičko lice koje ima prebivalište, odnosno odobren stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori, odnosno u državi članici Evropske unije ili državi članici Ugovora o Evropskom ekonomskom prostoru. Zahtjev za polaganje stručnog ispita sa dokazima o ispunjavanju uslova podnosi se Privrednoj komori Crne Gore.
Privredna komora donosi rješenje kojim odobrava polaganje stručnog ispita licu koje ispunjava uslove. Stručni ispit organizuje i sprovodi Privredna komora. Stručni ispit se polaže na pred komisijom koju obrazuje Privredna komora.
Ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu
Posrednik je dužan da zaključi ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju bi nalogodavcu ili drugim licima mogao da prouzrokuje obavijanjem djelatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti, sa društvom za osiguranje koje ima sjedište u Crnoj Gori.
Za štetu koju bi posrednik mogao da prouzrokuje obavljanjem djelatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti, najniža osigurana suma ne može biti manja od 20.000 eura po jednom osiguranom slučaju, odnosno 60.000 eura za sve odštetne zahtjeve u jednoj kalendarskoj godini osiguranja.
Posrednik može da zaključi ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju bi nalogodavcu ili drugim licima mogao da prouzrokuje obavljanjem djelatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti, sa društvom za osiguranje koje ima sjedište u državi članici Evropske unije ili državi članici Evropskog ekonomskog prostora, ako taj ugovor o osiguranju obezbjeđuje pokriće za usluge pružene u Crnoj Gori.
Upis u Registar posrednika
Upis u Registar posrednika vrsi se na zahtjev privrednog društva ili preduzetnika koji ispunjava propisane uslove.
Ministarstvo ekonomskog razvoja donosi rješenje o upisu u Registar posrednika u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva. Upis u Registar posrednika vrši se bez odiaganja, a najkasnije u roku od tri dana od dana donošenja rješenja.
Protiv rješenja kojim je odbijen zahtjev za upis u Registar posrednika može se pokrenuti upravni spor.
Posrednik može da započne obavijanje djelatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti upisom u Registar posrednika..
Podaci koji se upisuju u Registar posrednika
Registar posrednika je javna elektronski vođena baza podataka o posrednicima koji obavljaju djelatnost posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti u Crnoj Gori.
U Registar posrednika upisuju se podaci o: posrednicima (naziv, adresa sjedišta i poreski identifikacioni broj, odnosno jedinstveni matični broj lica, broj i datum rješenja o upisu u registar posrednika i druge podatke o posredniku, osnivaču, odnosno vlasniku ako je posrednik privredno društvo, I njegovom zakonskom zastupniku); agentima (ime i prezime, kao i broj i datum uvjerenja o položenom ispitu); adresi prostora; izrečenim prekršajima i zaštitnim mjerama. Podaci u Registru posrednika čuvaju se trajno.
Razlozi za donošenje zakona
Inicijativa za donošenje Zakona je, kako piše u obrazloženju Vlade, motivisana sljedećim razlozima: neadekvatnost i nedostatnost postojeće regulative, koja daje samo generalne smjernice za obavljanje predmetne djelatnosti, ostavljajući veliki broj instituta i elemenata tržištu na samoregulaciju čime se direktno doprinosi pravnoj nesigurnosti, rapidan razvoj tržišta nekretnina, koji je posljednjih 15 godina postao jedan od najjačih segmenata crnogorske privrede i koji je, zahvaljujući zrelosti i fleksibilnosti u rekordnom roku prevazišao izazove COVID epidemije, sa padom cijena u septembru 2020. godine od 21,9%, koje su u martu 2021. godine dostigle porast od 29,7%, razlozi pravne sigurnosti, izraženi kroz potrebu zaštite potrošača i sprečavanja zloupotreba koji su takođe u fokusu Evropskog udruženja posrednika u prometu nekretnina, koje je nosilac više inicijativa za sistemsko regulisanje profesije posrednika na nivou Evropske Unije, uz smanjenje, a u konačnom i eliminisanje sive ekonomije koja je izuzetno prisutna u djelatnosti posredovanja.
Prema istraživanjima Udruženja posrednika Crne Gore koja se oslanjaju na zvanične podatke Centralne banke, Monstata i internu statistiku većih investitora rezidencijalnih projekata u primorskom regionu, procjenjuje se da je tokom 2021. godine u Crnoj Gori naplaćeno najmanje 4.000.000 eura u provizijama od posredovanja u prometu nepokretnosti u gotovini ili preko računa fizičkih lica odnosno ino računa, čime je budžet Crne Gore oštećen za preko milion eura prihoda po osnovu poreza na dodatu vrijednost i poreza na dobit.