Rudnik uglja: Poboljšani uslovi rada na drobiličnom postrojenju „Maljevac“
Rudnik uglja: Poboljšani uslovi rada na drobiličnom postrojenju „Maljevac“
Kroz Drobilanu, koja se nalazi u neposrednoj blizini Termoelektrane Pljevlja (TEP), godišnje prođe milion i po tona uglja, što jasno ukazuje na stratešku važnost ovog postrojenja.
Ipak, postrojenje i uslovi rada u njemu, godinama i decenijama unazad, nažalost, bili su na veoma niskom nivou.
U periodu od 13. maja do 17. juna, dok je trajao redovni remont TEP, izvršen je veliki remont drobiličnih postrojenja. Najznačajnija aktivnost u ovom procesu je, svakako, remont rotora drobilice koji je realizovao Hiperion DOO Nikšić. Vrijednost posla iznosio je 62.000 eura bez PDV-a.
Rukovodilac Drobilane, rudarski inženjer Aleksandar Ljubojević, istakao je da je remontom rotora omogućen neometan rad drobilice u narednih 10-15 godina.
„U sklopu velikog remonta izvršeno je novo dihtovanje traka, zamijenjeni su valjci koji su bili dotrajali i neupotrebljivi, dok je izvršena i sanacija drobilice oko samog rotora“, rekao je Ljubojević, dodajući da će projekat temeljne modernizacije cijelokupnog postrojenja, koji će podrazmijevati i ugrađivanje tzv. sistema za otprašivanje, biti realizovan tokom višemjesečne obustave rada TEP zbog poslova na ekološkoj rekonstrukciji.
Tim povodom, mašinski inženjer na održavanju drobiličnih postrojenja separacije Doganje i drobilane Maljevac, Stefan Knežević, koji je, zajedno sa radnicima iz RJ „Održavanje“, učinio veliki doprinos u procesu zamjene rotora, saopštio je da su, u međuvremenu, kao kompenzacija, nabavljeni namjenski industrijski usisivači od firme Ekovent DOO Sarajevo koji, u značajnoj mjeri, neutrališu štetni efekat prisutnih mikročestica.
Pored kapitalne investicije na modernizaciji rada postrojenja, čija se realizacija temeljno priprema, odgovoran odnos aktuelnog rukovodstva kompanije prema uslovima rada u Drobilani, pokazao se i na sljedećem primjeru.
Naime, Građevinska služba RUP-a je, u periodu 13.5-17.6, izvršila veliku rekonstrukciju i adaptaciju upravnog objekta Drobilane, koji se nalazio u katastrofalnom stanju.
„Zamijenjena su ulazna vrata, prozori na objektu, kancelarije su okrečene, postavljeni su novi patosi, adaptiran toalet, napravljena je sala za sastanke, kao i čajna kuhinja za zaposlene“, saopštio je Aleksandar Ljubojević i dodao da u ovaj objekat bezmalo četiri decenije nije uloženo, praktično, ništa.