Minimalna penzija
Svaki treći penzioner prima 253,6 eura
Svaki treći penzioner prima 253,6 eura
Minimalnu zaradu za prošli mjesec, koja je iznosila 162,45 eura, primilo je 16.675 korisnika ili svaki osmi penzioner.
Nekoliko penzionera obratilo se redakciji “Dana” govoreći kako najnovije povećanje minimalne penzije nije ravnopravno, odnosno, nije pravedno jer je izjednačilo primanja onih koji su ispunili minimum uslova za penziju (15 godina staža i 61 godina starosti) i onih koji su radili 40 godina ili više. Sada, oni koji su radili 40 godina i primali od 180 do 240 eura imaju ista primanja kao i penzioneri sa minimalno ispunjenim uslovima. To je mnogim penzionerima, sa primanjima između 200 i 240 eura, i zasmetalo.
Minimalne penzije su uvećane na osnovu zakona koji je nedavno usvojen u Skupštini, ali očigledno da poslanici nijesu dovoljno razmišljali o 24 hiljade korisnika čija su primanja između minimalne penzije i 240 eura.
Iako je minimalna penzija povećana na 253,61 euro, primanja ispod tog iznosa imaju 11.233 penzionera, kazali su nam iz Fonda PIO.
“Najveći dio navedenog broja penzionera čine korisnici srazmjerne penzije. Takođe, shodno Zakonu o PIO, penzioneri koji ostvaruju pravo na djelimičnu invalidsku penziju primaju 75 odsto od minimalnog iznosa penzije”, naveli su iz Fonda PIO.
Danu se obratio penzioner Desimir Hajvaz, koji jedan dio penzije prima u Crnoj Gori, a drugi u Bosni i Hercegovini i jedan je od 11.233 penzionera koji su za septembar primili iznos manji od 253,61 euro.
“Moja penzija iz BiH je 193,79 eura, a iz Crne Gore je 33,21 euro sa ovim posljednjim povećanjem od 4,35 odsto. Što dokazuje da ukupna moja penzija iz BiH i Crne Gore iznosi 227 eura, manje 26,61 euro od minimalne penzije u Crnoj Gori. Ovo je diskriminacija nas sa srazmjernim penzijama. Fond PIO, a ni Vlada nemaju pravno uporište da i nama ne daju ovu razliku i to od 1.1.2022. godine – retroaktivno. Što se tiče pomoći koju obećavaju u novembru ili decembru, to nema veze sa ovim. Neka Fond PIO potkrijepi pravnim aktom, gdje piše da ni mi nemamo pravo na ovu razliku, jer mi ne tražimo ni cent više, a oni sa ovakvim ponašanjem samo prave razlike među građanima. Ima penzionera koji nisu prijavili svoju penziju iz drugih republika, a ovdje primaju crnogorsku penziju, što je krivično djelo. U BiH u federaciji je najniža penzija 424,43 KM – što odgovara oko 212 eura, to primaju oni koji su i prijavljeni u mjestu prebivališta, a ima ih i kod nas, a ovdje primaju za radni staž koji su radili u Crnoj Gori”, izjavio je za Dan Hajvaz.
Usklađivanje nije primijenjeno za korisnike srazmjernih penzija
Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore je isplatu redovnog mjesečnog primanja za septembar 2022. godine otpočeo u srijedu, 19. oktobra. Shodno Odluci Upravnog odbora, za sve korisnike prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja izvršeno je redovno usklađivanje od 4,35 odsto.
Takođe, shodno Zakonu o PIO i Odlukom o vanrednom usklađivanju nominalnog iznosa najnižih penzija, izvršeno je vanredno usklađivanje najnižih penzija za 36 odsto, od 1. januara 2022. godine, kao i za 10 odsto od 1. septembra 2022. godine, tako da najniža penzija na dan 1. septembar 2022. godine iznosi 253,61 euro. U skladu sa Zakonom o PIO i Odlukom o vanrednom usklađivanju nominalnog iznosa najnižih penzija, ovo usklađivanje nije primijenjeno na korisnike srazmjernih penzija.