Blumberg: Tankeri koji su prevozili iransku naftu prešli na transport ruske sirovine
Blumberg: Tankeri koji su prevozili iransku naftu prešli na transport ruske sirovine
„Od praćenih brodova, njih jedanaest koji su ranije prevozili iransku naftu, od aprila prevoze rusku naftu i proizvode, što iznosi šesnaest isporuka u ovom periodu“, navodi se u objavi.
Prema riječima analitičara „Vorteksa“ za tržišta sirove nafte Armena Azizjana, kako sve više kompanija prestaje da prevozi rusku naftu i naftne derivate, oni koji su upoznati sa trgovinom sirovinama u uslovima sankcija, nastaviće da koriste svoje tankere za prevoženje ruske nafte na istok.
Kako je precizirano, većina brodova koji su počeli da prevoze rusku sirovinu pripada tipu „Aframaks“ i mogu da prevezu 730 hiljada barela nafte. Istovremeno, među njima postoje i veliki tankeri, koji mogu da prime i oko dva miliona barela crnog zlata.
Prema „Blumbergu“, zbog toga su isporuke iz Rusije porasle do 250 hiljada barela dnevno u prvoj polovini jula, što je za 170 hiljada barela dnevno više, nego u aprilu.
Prema podacima kineske carine za jun, koje je juče objavila agencija Rojters“, Rusija drugi mjesec zaredom ostaje najveći izvoznik nafte u Kinu.
Navodi se da je Kina u maju povećala uvoz ruske sirovine za 55 procenata na godišnjem nivou, i otprilike za četvrtinu u poređenju sa aprilom. Kao rezultat toga, mjesečni obim isporuka od 8,42 miliona tona je postao rekordan, što je omogućilo Rusiji da potisne Saudijsku Arabiju sa prvog mjesta među dobavljačima nafte u Kinu.
U junu je uvoz ruske nafte, uključujući cjevovodom „Istočni Sibir — Tihi okean“ i morske isporuke, iznosio 7, 29 miliona tona, što je skoro deset procenata više, nego pre godinu dana, iako je niže od majskog rekorda.
Nakon početka specijalne operacije Rusije u Ukrajini, zapadne zemlje počele su da uvode brojne sankcije Moskvi, a naročito na ruske energente. Tako, šesti paket sankcija Evropske unije predviđa uvođenje postepenog embarga na uvoz ruske nafte. Mjere takođe uključuju zabranu osiguranja brodova, koji prevoze rusku naftu.