Boingov projekat pravljenja aviona za predsjednika SAD postao njegovo najveće prokletstvo: “Nisu to smjeli napraviti”
Boingov projekat pravljenja aviona za predsjednika SAD postao njegovo najveće prokletstvo: “Nisu to smjeli napraviti”
Air Force One, avion američkog predsjednika i “leteći” simbol američke moći, postao je veliki problem za Boing.
Aviokompanija koja posljednjih stotinu godina proizvodi predsjedničke avione zabilježila je više od 1,1 milijardu dolara troškova zbog kašnjenja u proizvodnji dva modifikovana džambo mlaznjaka 747-800, koji su naručeni kao zamjena za stare Air Force One avione serije 747-200B, koji su u funkciji još od 1990. godine.
Očekivalo se da će Boing nove Air Force One avione isporučiti do 2024., a sada se nagađa da će to ipak biti do kraja 2026., što bi značilo da se trenutni američki predsjednik Džo Bajden, koji je na čelu države od 2021., možda njima neće ni uspjeti provozati. Riječ je, inače, o posebno uređenim avionima s interijerom od 4000 kvadratnih metara, predsjedničkim apartmanom, kabinama za osoblje, kabinama za Tajnu službu i novinare, medicinskim apartmanom te puno sofisticirane elektronike i komunikacijske opreme. Avioni takođe moraju imati opciju punjenja goriva u vazduhu.
U saopštenju iz Boinga, kompanije koja godišnje ostvaruje 60 milijardi dolara prihoda i zapošljava oko 200.000 ljudi, navedeno je da je do kašnjenja došlo zbog “uticaja pandemije Covid-19, zamjene dobavljača interijera, manjka radne snage, vremenskih rokova oko dizajna i dinamike izvođenja testova”.
Štetan ugovor za Boing
Dejv Calhoun, izvršni direktor Boinga, koji je na poziciju došao dvije godine nakon što je dogovor zaključen, smatra da taj dogovor “Boing vjerojatno nije smio napraviti”.
S druge strane, situacija je osjetljiva i za državu. Endrju Hanter, najviši zvaničnik za civilne nabave američkih Vazduhoplovnih snaga, napomenuo je da, usprkos kašnjenju, nikakvih dodatnih troškova za proračun neće biti. “Air Current”, publikacija avioindustrije, izvijestila je o tihom nezadovoljstvu s Boingom koje vlada među zvaničnicima Pentagona.
Podsjetimo, u posljednjih 15 godina Boing je s Pentagonom sklopio 324,5 milijardi dolara vrijedne poslove, što je najveća vrijednost odmah nakon Lokid Martina, koji je dogovorio 547,7 milijardi dolara. Većina tih ugovora odnosila se na nabavku naoružanja čiji je Boing jedan od najveći proizvođača.
Ipak, Boing svake godine gubi ukupno 4,4 milijarde dolara kroz niz ugovora s državom, uključujući tanker za punjenje gorivom KC-46A, trošak treninga pilota za T-7A Red Hawk, bespilotnu letjelicu MQ-25 i svemirsku kapsulu Starliner.