Skip to main content

Ćalović Marković: Abazović mora da objavi 580 imena onih koji su dobili stanove

Ćalović Marković: Abazović mora da objavi 580 imena onih koji su dobili stanove



Ćalović Marković: Abazović mora da objavi 580 imena onih koji su dobili stanove
Ćalović Marković i Abazović

Ćalović Marković precizira da je na spisku 175 funkcionera i 405 državnih službenika i drugih lica koji su u poslednjih desetak godina od države dobili stanove ili kredite, te da ga bivši savjet nije objavio jer nijesu dobili kompletnu dokumentaciju od Uprave za državnu imovinu i katastar. Procjena je da je u ove svrhe isplaćeno oko 25 miliona novca poreskih obveznika, ali se upozorava da bi ta cifra mogla biti i duplirana.

“Vlada ima te podatke i ne vidim zašto spisak ne bi objavila. Prethodni Savjet za borbu protiv korupcije, na čijem je čelu bio Dritan Abazović, na moj predlog je predložio prethodnoj vladi Zdravka Krivokapića da se utvrdi način na koji se može obeštetiti država zbog podjele stanova i kredita. I Vlada je to bila usvojila. Postojali su različiti modaliteti oko podjele kredita. Dijeljeni su i nekima koji nemaju pravo, kao što su sudije i tužioci, ljudima koji su imali dovoljno imovine. Imali smo različite modalitete kako je oštećen državni budžet. Očekujem da ova Vlada utvrdi kako država može biti obeštećena, a ne da nastavi s praksom onoga što je kritikovala dok je bila opozicija”, poručuje Ćalović Marković.

Navodi da ni nova Vlada ne odstupa od stare prakse, te da joj nije jasno zato je formirana Komisija za stambena pitanja i zašto treba da se donese nova odluka o podjeli stanova funkcionerima i službenicima.

 “Vlada je u četvrtak obavezala Ministarstvo urbanizma da poništi odluku o podjeli stanova i predloži novu odluku Vladi o podjeli stanova funkcionerima i službenicima. Bez obzira što smo čuli od premijera da neće biti podjele stanova, Vlada je ipak predložila Ministarstvu da joj da predlog nove odluke. Ne mogu da razumijem, ako Vlada nije htjela da dijeli stanove funkcionerima i službenicima, uhljebima po dubini, zbog čega je onda uopšte formirala tu stambenu komisiju. Ja sam tu informaciju pokušala dobiti od predsjednika komisije i generalnog sekretara Vlade, međutim, ni jedan ni drugi ne mogu da daju elementarnu informaciju zašto bi Vlada, čiji je premijer toliko kritikovao prethodnu praksu dodjele stanova funkcionerima, sada odlučila da u prvih sto dana rada jedan od njenih prioriteta bude upravo formiranje stambene komisije. Takvu komisiju nije trbalo formirati, a odluku o dodjeli stanova je trebalo poništiti. I Vlada ako želi da se bavi stambenom politikom, to treba da uradi kroz javne konsultacije, pogotovo što pričamo o manjinskoj vladi koja je sama sebi oročila mandat na godinu i samim tim nema dovoljno dana da procijeni koliko koji službenik zna i zaslužuje da dobije stan ili stambeni kredit ili da funkcioneri koji su godinu na naš račun rešavaju stambena pitanja”, izjavila je Ćalović Marković.

Abazović je juče novinarima kazao da je stambena komisija formirana da preispita odluke prethodnih, kao i da se ne odustaje od podjele stanova i kredita, izuzev za sudsku i zakonodavnu vlast.

Premijer kritikovao, pa zaćutao

Ćalović Marković poručuje da je neprihvatljivo da se nastavi stara praksa podjele stanova i kredita funkcionerima.2

“Abazović je prije nego što je postao premijer kritikovao tu praksu, i ni u jednom trenutku, ni u ekspozeu, nije pomenuo da će ova Vlada na ovo pitanje da stavi tačku. Vrlo sam razočarana što je ovo pitanje uopšte i otvoreno, pogotovo bez javne rasprave, imajući u vidu da je na čelu Vlade čovjek koji je zajedno sa mnom tu praksu kritikovao”, upozorava Ćalović Marković.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare