Dobrosavljević: Pojedine političke strukture se protive Temeljnom ugovoru jer su svjesni da je SPC poslednja brana njihovom identitetskom inžinjeringu
Dobrosavljević: Pojedine političke strukture se protive Temeljnom ugovoru jer su svjesni da je SPC poslednja brana njihovom identitetskom inžinjeringu
Abazović sa druge strane kaže da je veoma ponosan na ovaj potez, ali i ako ga preglasaju spreman je da ide kući ali da ne pristaje da neko drži državu kao taoca.
Politički analitičar Vladimir Dobrosavljević kazao je Kurir televiziji da je nakon izbora u avgustu 2020 godine Milo Đukanović imao slobodu, iste sekunde bi kupio nekog poslanika ili bi napravio neki novi državni udar.
„Vrlo je jasno, iste noći je dobio poruke od britanske i američke ambasadorke da se ne igra više sa takvim stvarima. Sve što sad radi je njegovo demisioniranje na način koji njemu odgovara. Svako ko je htio da računa, mogao je da vidi da broj ministara koji ima URA i SNP ima dovoljan broj ministara da izglasaju Temeljni ugovor. Đukanović nema tu vrstu slobode i on je tu da završi još jedan dio posla – početak reforme u sudstvu i tužilaštvu“, kazao je Dobrosavljević.
Nikome, kako navodi, nije bilo zamislivo da danas gledamo hapšenja, a koja nismo gledali za vrijeme Zdravka Krivokapića a naročito od bilo koje ranije DPS vlade.
„DPS-u je jasno stavljeno do znanja da je njihova uloga samo ovo. Oni moraju postaviti temelje koje će odsjeći njihovo toksikovano krilo koje je dugo godina bilo u sprezi sa organizovanim kriminalom“, podvukao je Dobrosavljević.
Analitičar govori da će sigurno biti protesta struje koji se protive potpisivanju Temeljnog ugovora ali da će to biti na nivou političkog folklora.
„Čak ni onaj skup, pokušaj sprečavanja hirotonisanja mitropolita nije okupio dramatičan broj ljudi iako su oni došli iz cijele Crne Gore. Ako taj ekstremizam okuplja neke ljude, to i dalje udaljava glasače koji ne žele da budu dio nasilja. Temeljni ugovor je bespotrebno politizovan. To je civilizacijski čin. Crna Gora je taj ugovor već potpisala sa svim vjerskim zajednicama. Katolička crkva ima to, Islamska zajednica ga ima, čak ima i Jevrejska zajednica koja ima 50 vjernika. Prije 20 godina je u Hrvatskoj potpisan Temeljni ugovor, a niko to nije ni znao“, kazao je on.
Ključni razlog u protivljenju, kaže Dobrosavljević, je taj što je jedna politička struktura u Crnoj Gori gledala SPC i njene 4 eparhije kao poslednju branu svom identitetskom inžinjeringu.
„U tome je srpski narod i SPC trebala da posluži kao vrsta biomase koju bi pretvorili u novi identitet. Nije džabe 2019. DPS izašao sa političkim projektom a to je da Crna Gora treba da obnovi autokefalnost crkve. Jedna socijalistička partija traži da se formira Crkva. To je nadrealizam. Sa druge strane, svi koji se protive Temeljnom ugovoru su grupacije koje su svoj radikalizam potkrepljivali budžetskim grantovima. To su bile NVO projektovane od države a koje su služile da modifikuju javno mnjenje“, kazao je Dobrosavljević.
Po Dobrosavljeviću, potpisivanje je gotova stvar i treba da se ide dalje.
„DF je npr jasno kazao da im je Temeljni ugovor bio prioritet, a da posle toga podrže nova imenovanja u sudstvu i tužilaštvu. Posle toga ćemo imati prve fer i slobodne izbore u Crnoj Gori“, zaključio je on.