• Vijesti
  • Politika
  • Plutajuće biračko tijelo – centrizam kao osnova razmišljanja

kolumna

Plutajuće biračko tijelo – centrizam kao osnova razmišljanja

Plutajuće biračko tijelo – centrizam kao osnova razmišljanja


Mogao sam možda da upotrebim i neke druge riječi za naslov, ali mislim da je ovaj najprikladniji. Pratio sam ovih dana rasprave na Fejsbuku o tome ko i kako podržava koga. Kao neko ko iako relativno mlad dugo bivstvuje u politici na svaki način, moram istaći da u našem društvu jednostavno postoji to plutajuće centrističko ( „ideologija“ partija centra) tijelo koje nije nikome do kraja vjerno, ne zato što imaju neku posebno razvijenu političku svijest, već upravo suprotno.
Mogao sam možda da upotrebim i neke druge riječi za naslov, ali mislim da je ovaj najprikladniji. Pratio sam ovih dana rasprave na Fejsbuku o tome ko i kako podržava koga. Kao neko ko iako relativno mlad dugo bivstvuje u politici na svaki način, moram istaći da u našem društvu jednostavno postoji to plutajuće centrističko ( „ideologija“ partija centra) tijelo koje nije nikome do kraja vjerno, ne zato što imaju neku posebno razvijenu političku svijest, već upravo suprotno.


Plutajuće biračko tijelo – centrizam kao osnova razmišljanja
Tomić

Piše: Spasoje Tomić, član GO Nove srpske demokratije

Radi se o onim ljudima koji se najčešće vežu uz kult ličnosti, dok je taj kult ličnosti zanimljiv, čim kult ličnosti prestane da bude zanimljiv oni nalaze drugo zlatno tele za obožavanje.

O čemu se tu tačno radi, naime, ta grupacija glasača svojevremeno je podržavala u jednom dijelu PZP, međutim ulaskom PZP u DF njihove simpatije se okreću prema Pozitivnoj Crnoj Gori, i traju sve do momenta izdaje već pomenute političke strukture, da bi se nakon toga ti glasovi nesumnjivo prelili Aleksi Bečiću i njegovoj DCG. E sada Bečić svjestan toga da mu je jedan dio biračkog tijela nestabilan ( drugi dio nesumnjivo čine Srbi) pokušava da ih zadrži. Međutim, čini mi se da je to uzaludan pokušaj, jer su se oni već odlučili da odu na stranu novog pokreta Evropa Sad koju vodi Milojko Spajić, dok je jedan manji dio još ranije otišao u GP URA.

Svakako, treba istaći činjenicu da su ovi birači za vrijeme vladavine DPS-a u većini slučajeva bili opoziciono orjentisani, i da ovo biračko tijelo iako glasa jedinstveno ipak nije homogeno po drugim osnovama, jer tu imate nekadašnje liberale, narodnjake dualiste, suvereniste i umjerene unioniste.

Njihova snaga i brojnost varijaju, sve u zavisnosti od toga da li su zadovoljni političkom ponudom, nekada se povuku u apstinenciju ali svakako ih ima između 4-7% što nigdje ni u jednom političkom sistemu nije zanemarljiva brojka.

*Stav autora ne odražava nužno stavove portala ADRIAKomentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci


Pratite nas i putem iOS i Android aplikacije
Adria TV

Adria Management Services