Skip to main content

Objavljen na sajtu Skupštine

Postupak za razrješenje Đukanovića zvanično u proceduri

Postupak za razrješenje Đukanovića zvanično u proceduri


Predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore povrijedio Ustav, odnosno postupak za razrješenje predsjednika Crne Gore, zvanično je u proceduri.
Predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore povrijedio Ustav, odnosno postupak za razrješenje predsjednika Crne Gore, zvanično je u proceduri.


Postupak za razrješenje Đukanovića zvanično u proceduri
Đukanović – Foto: Filip Filipović

Dokument je objavljen danas na sajtu Skupštine.

Predlog je podnio 41 poslanik parlamentarne većine od 30. avgusta 2020.

U njemu se navodi da je predsjednik Crne Gore povrijedio član 95 stav 5 Ustava Crne Gore jer nije pozvao na razgovore o mandataru za sastav vlade sve predstavnike političkih partija zastupljenih u Skupštini, što je bio dužan da učini.

“Naime, poziv nijesu dobile partije: Demos, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Radnička partija i Savez građana CIVIS, dok je pozvana Liberalna partija koja ima jednako mandata kao i prethodno nabrojane stranke. Takvu selektivnost Ustav Crne Gore ne poznaje. Konstatujemo da Đukanović tim činom nije pozvao na razgovor ni Miodraga Lekića koji je dogovorom parlamentarne većine dobio podršku 41 poslanika da bude mandatar za sastav nove Vlade, a koji je kao predsjednik partije Demos njen predstavnik, što je jasna povreda najvišeg pravnog akta”, dodaje se.

Kako se ističe, takođe je neustavno njegovo pozivanje na potpise poslanika kao uslov za predlog mandatara jer takva obaveza po Ustavu ne postoji.

“Iz javne podrške svih činilaca parlamentarne većine od 41 poslanika, Đukanović se mogao nedvosmisleno uvjeriti da Miodrag Lekić ima nespornu podršku da bude mandatar za sastav vlade. Prema tome, to je bila opštepoznata stvar koja se u pravu dodatno ne dokazuje“, piše u obrazloženju Predloga za pokretanje postupka za utvđivanje da li je predsjednik Crne Gore povrijedio Ustav.

Napominju da je predsjednik Crne Gore obavezan da po Ustavu Crne Gore predloži mandatara, a naročito je važno da konkretnoj osobin povjeren mandat kada postoji gorenavedena podrška kandidatu za mandatara, što on nije učinio, već neustavno odbio da ga predloži, iako je imao javan i očigledan uvid u saglasnost svih partija parlamentarne većine oko tog pitanja, o čemu ga je 19. septembra 2022. godine, dakle prije isteka vremena od 30 dana nakon izglasavanja nepovjerenja vladi Dritana Abazovića, u ime svih stranaka parlamentarie većine i 41 poslanika, dopisom obavijestio predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić.

“Ta činjenica je, na kraju, iako to nije ustavna obaveza, potvrđena i potpisima 41 poslanika, koji su, takođe, dostavljeni predsjedniku Crne Gore. Ovim postupcima Milo Đukanović je nesumnjivo povrijedio Utav, te stoga zahtijevamo da Skupština Crne Gore pokrene postupak za razrješenje predsjednika Crne Gore”, zaključuje se u predlogu.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci