• Vijesti
  • Sport
  • Marko Begović podnio ostavku na funkciju v.d. direktora Uprave za sport

Marko Begović podnio ostavku na funkciju v.d. direktora Uprave za sport

Marko Begović podnio ostavku na funkciju v.d. direktora Uprave za sportMarko Begović podnio ostavku na funkciju v.d. direktora Uprave za sport
Foto: CG News

Kako je kazao, ostavka će stupiti na snagu prvog narednog radnog dana.

– Uprava za sport i mlade ostaje jedini organ državne uprave u kojem su sve preporuke iz Izvještaja o napretku Evropske komisije sprovedene, a posebno onaj korpus koji se tiče reforme javne uprave i primjene principa dobre uprave. Klijentelizam i negativna selekcija koje su svojstvene partitokratskim sistemima su suzbijene, pa tako ne da nije bilo novog zapošljavanja, već je aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji predviđeno 40% manje izvršilaca zaokružujući na taj način proces optimizacije i racionalizacije ovog javnopravnog organa. S prethodnim u vezi, stvorene su neophodne institucionalne i materijalno-tehničke pretpostavke za dva važna procesa – profesionalizacija i digitalizacija javnopravnog organa i povezanih usluga. Prednje predstavlja suštinski iskorak kako bi se odnos sistema javne uprave preoblikovao sa birokratskog i zatvorenog ka servisno orijentisanom modelu funkcionisanja. Ne smije se zaboraviti da javna uprava postoji zbog građana, a ne u službi pojedinačnih ili partijskih interesa. Sa kadrovima na pozicijama odlučivanja koji su stasavali u zarobljenim institucijama, kojima je partijsko djelovanje jedini svjetonazor i moralna vertikala nije moguće demokratizovati crnogorsko društvo- dodao je on.

Istakao je da su korupcija i zloupotreba novčanih sredstava poreskih obveznika veoma bili raspostranjeni u sportu.

– Odlučnim mjerama i radnjama u okviru nadležnosti kroz ovaj javnopravni organ bitno su zaustavljene ove negativne pojave i podnijet je jedan dio krivičnih prijava, koje dostavljam u prilogu. Takođe, u završnoj fazi su i ostale prijave koje će pokazati kako funkcioniše koruptivni sistem spojenih sudova, tj. kako partijsko djelovanje lako prelazi u organizovani kriminal.  Partitokratija je ozbiljna brana neophodnim reformskih zahvatima. Partija je osnovna privredna đelatnost, pa naše društvo ostaje zarobljeno, zbog čega mladi dominantno napuštaju našu državu. Zbog zarobljenih institucija, izražene negativne selekcije i vještačkog nacionalizma kao platforme za opstanak partitokratije, 70% mladih želi napustiti Crnu Goru u jednom pravcu. Državnički odnos, s druge strane, pretpostavlja zrelost da se uhvatimo u koštac sa realnim i životnim problemima. Ne smije se zaboraviti da rad u javnoj upravi predstavlja patriotski poziv i svojevrsni zanat sa strogo utvrđenim zakonomjernostima. Pored poznavanja upravne oblasti, neophodno je ozbiljno upravljačko iskustvo, razumijevanje dinamike upravnih organa i odlučnost. Posebno je potonje važno zbog situacije u kojoj se naše društvo nalazi, jer dodatna politizacija vodi daljem regresiranju crnogorskog društva.  Na koncu, sa uzrokom problema neće biti moguće rješavanje i posljedica- zaključio je Begović. Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci

Pratite nas i putem iOS i Android aplikacije
Adria TV

Adria Management Services