Skip to main content

POGINUO U SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI

Sjećanje na košarkaškog Mocarta: Tri decenije od smrti Dražena Petrovića

Sjećanje na košarkaškog Mocarta: Tri decenije od smrti Dražena Petrovića


Na današnji dan prije 30 godina u saobraćajnoj nesreći na auto-putu Nirnberg – Minhen poginuo je jedan od najvećih jugoslovenskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović.
Na današnji dan prije 30 godina u saobraćajnoj nesreći na auto-putu Nirnberg – Minhen poginuo je jedan od najvećih jugoslovenskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović.


Sjećanje na košarkaškog Mocarta: Tri decenije od smrti Dražena Petrovića
Foto: Zagorje International

Zbog svog umijeća sa narandžastom loptom, koje se graničilo sa umjetnošću, prozvan je košarkaškim Mocartom.

Dražen je rođen 1964. godine u Šibeniku, sa samo 15 godina zaigrao je za prvi tim Šibenke, kasnije je prešao u Cibonu, sa kojom je dominirao u Jugoslaviji i Evropi – dva puta bio je šampion Evrope.

Kasnije je igrao za Real Madrid, odakle je otišao u NBA ligu, gdje je svojim partijama u dresu Portlanda i Nju Džersija trasirao put evropskim košarkašima koji su željeli da se oprobaju u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu.

Uz medalje postavljao i brojne rekorde

Petrović je nosio dres španskog kraljevskog kluba u sezoni 1988-1989 i pomogao Realu da osvoji nacionalni kup. Petrović je predvodio klub i u pobjedi nad Snajderom u finalu Kupa pobjednika kupova izjednačivši svoj rekord u evropskim takmičenjima sa 62 postignuta poena.

Bila je to njegova prva i jedina sezona u ACB ligi ali on još uvijek drži rekord lige u broju postignutih poena (42) i postignutih trojki (8) u finalnoj seriji.

Na kraju sezone je otkupio svoj ugovor sa Realom, napustio Španiju i pridružio se Blejzersima za sezonu 1989-1990 u NBA ligi.

Za reprezentaciju Jugoslavije debitovao je na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu, gdje je osvojio bronzu. Isto odličje i MVP priznanje osvojio je na Svjetskom prvenstvu u Španiji 1986, kao i na Evropskom prvenstvu u Grčkoj 1987. godine.

Na Olimpijskim igrama u Seulu osvojio je srebro, da bi najveće uspjehe ostvario na kontinentalnom šampionatu u Zagrebu 1989. i na Mundobasketu naredne godine u Argentini osvajanjem zlatnih medalja, titulom MVP i najboljeg strijelca.

Po raspadu SFRJ predvodio je Hrvatsku do srebra na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992. godine i čuvenog finala sa originalnim američkim “Drim timom”.

U trenutku smrti imao je 28 godina.

U znak sjećanja

Poslije tragedije širom Hrvatske i Evrope u znak sjećanja na Dražena Petrovića organizovane su brojne manifestacije, dodjele priznanja i postavljene statue.

Ciboninoj dvorani je promijenjeno ime u Dvorana Dražena Petrovića 4. oktobra 1993, grad Zagreb ima trg koji nosi njegovo ime, a od 1994. najkorisniji igrači prvensta dobijaju Trofej Dražena Petrovića.

Ispred Olimpijskog muzeja u Lozani je 29. aprila 1995. podignuta statua kojom je Petrović postao drugi sportista kome ukazana ovakva počast.

Petrović je 2002. uveden u Košarkašku kuću slavnih, a na 13. godišnjicu njegove smrti u Zagrebu je otvoren Memorijalni centar posvećen njegovoj karijeri. Decembra iste godine, u Zagrebu je otkriven spomenik visok četiri metra, posvećen Draženu, rad akademskog vajara Kuzme Kovačića.

Muzejsko-memomorijalni centar “Dražen Petrović” povodom 30 godina od smrti košarkaša organizuje izložbu “Od prvih košarkaških koraka do vječnosti” na Zrinjevcu.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci