Voće i povrće najbolji su izvor ugljenih hidrata, jer sadrže najviše vitamina, minerala i vlakana. Zato kada se priča o prelasku na ishranu sa malo ugljenih hidrata, govori se o smanjenju unosa rafinisanih šećera, rafinisanih žitarica kao što su one u tjestenini, žitarica sa cijelim zrnom i škrobom, smeđa riža i kvinoja. Žitarice od cijelog zrna povećavaju šećer i inzulin u krvi do zdravog nivoa i regulišu mikrobe.
Unosom premalo ugljenih hidrata dobiva se manje probiotika i ukupnih vlakana, a većini ljudi potrebno je više, a ne manje probiotika, jer su oni „gorivo“ za korisne probiotike u crijevima.
Izaziva ketozu
Ako se želi odmah preći na ishranu sa malo ugljenih hidrata, mora se znati da će oni biti potrebni za energiju, hranljive materije i vlakna, tako da je najbolje osigurati ih iz izvora sa malo ugljenih hidrata koji su bogati hranljivim materijama, kao što su povrće, orašasto voće i sjemenke.
Takođe, treba voditi računa da najniži dnevni unos ugljenih hidrata ne treba biti manji od 20 grama. Manje od toga izaziva ketozu u organizmu, od koje može doći do mučnine, slabosti i opšte neprijatnosti.