fotografija preplavila društvene mreže
Ta divna stvorenja – šta bi bilo da nisu tako mali
Ta divna stvorenja – šta bi bilo da nisu tako mali
Slika glave običnog mrava stolara koju je snimio litvanski fotograf Eugenijus Kavalijauskas podsjeća na čudovište iz horor filma sa antenama koje vire iz jezivih crvenih otvora, a vilica mu izgleda kao osmijeh Osmog putnika.
Fotografija je nagrađena kao Image of Distinction na takmičenju za mikrofotografiju 2022. koje organizuje „Nikon“ i nije teško zaključiti zašto.
Slika je krupni plan vilice i antena običnog mrava stolara. Gnijezda prave u drvetu, uglavnom u šumskim sredinama, a grickaju djelove mrtvih insekata, nektara i medljike koju oslobađaju lisne vaši.
Za Kavalijauskasa, fotografija koju je snimio tako što je pet puta uvećao lice mrava pod stereo mikroskopom koji uvećava do 10.000 puta, primjer je „Božjih namjera i mnogih zanimljivih, lijepih, nepoznatih čuda pod kapom nebeskom“, kako je rekao fotograf za Vašington post.
Zaljubljenik u sve stvari u prirodi, Kavalijauskas je započeo svoju karijeru fotografisanja divljih životinja snimajući slike ptica grabljivica – uključujući i neke koje su mu donijele nagrade.
Ali pre četiri godine, želja da se otkriju svjetske tajne, strast za „nevidljivim uglom“ i lekcije njegovog prijatelja i kolege fotografa Saulijusa Gugisa, inspirisale su ga da se bavi mikrofotografijom ili snimanjem slika pod mikroskopom. Ovo je u potpunosti promijenilo njegov pogled na svijet, kako sam priznaje.
„Glavni cilj ovih fotografija je otkrivanje. Fasciniran sam remek-djelima Stvoritelja i mogućnošću da vidim Božje nacrte“.
Još 56 fotografija je takođe označeno kao Images of Distinction od strane žirija Nikonovog takmičenja i sve ih vrijedi pogledati – fotografije embriona miša, krljušti leptira, kostiju dinosaurusa i još mnogo toga.
Za pobjedničku je proglašena fotografija šake embriona madagaskarskog džinovskog guštera gekona, koju su zabilježili Grigorij Timin i Mišel Milinković sa Univerziteta u Ženevi u Švajcarskoj.
„Svake godine, ‘Nikon Small World’ dobija niz mikroskopskih slika koje pokazuju dostignuća naučnih istraživanja i umetnosti. Ova godina nije bila izuzetak“, kaže Erik Flem, menadžer za komunikacije i CRM u kompaniji „Nikon instruments“.
Ako mislite da možete da zabilježite tako dobar detalj – ili biste bar željeli da pokušate – onda već možete da počnete da unosite prijave za takmičenje “Nikon Small World 2023”.