Skip to main content

ishrana i zdravlje

Znakovi koje tijelo šalje kada jedemo previše slatkiša

Znakovi koje tijelo šalje kada jedemo previše slatkiša


Iako je teško u potpunosti izbjeći dodatni šećer, važno je da obratimo pažnju na sastojke hrane, da biramo neprerađene namirnice i da donosimo zdravije prehrambene odluke.
Iako je teško u potpunosti izbjeći dodatni šećer, važno je da obratimo pažnju na sastojke hrane, da biramo neprerađene namirnice i da donosimo zdravije prehrambene odluke.


Znakovi koje tijelo šalje kada jedemo previše slatkiša
Ilustracija, foto: Freepik

Iako prevelika konzumacija dodatnog šećera može da ima brojne zdravstvene posljedice, poput debljanja, problema sa snom, probavnih problema i karijesa, ne sadrže svi šećeri iste karakteristike, prenosi sensa.hr.

Fruktoza, koja se nalazi u voću i povrću, zatim laktoza u mliječnim proizvodima, prirodni su šećeri zbog kojih ne treba previše da se brinemo jer takva hrana sadrži i vlakna i kalcijum, piše Everyday Health.

Međutim, dodatni šećeri, koji se često nalaze u prerađenoj hrani, su oni koje bi bilo dobro izbjegavati, a većina nas ih konzumira previše.

Dodatni šećeri su sve što se dodaje hrani kako bi bila slađa, uključujući prirodne šećere poput meda i javorovog sirupa.

„Iako mogu biti prirodniji od običnog šećera, ipak doprinose unosu kalorija, ali ne i značajnim količinama vitamina i minerala“, kaže dijetetičarka Džesika Kording.

Ovo su jasni znakovi koje tijelo šalje da unosimo previše dodatnog šećera u organizam:

1. Povećan osjećaj gladi i debljanje

Konzumiranje velikih količina dodatnih šećera može da uzrokuje povećan apetit.

„Šećer zadovoljava ukusne pupoljke, ali ne i naš želudac“, objašnjava dijetetičarka Keri Stoner-Dejvis. Bez proteina, vlakana i zdravih masti, tijelo brzo sagorijeva šećer, što dovodi do povećanja gladi.

2. Razdražljivost

Ako se osjećate nervozno ili razdražljivo, razlog tome može da bude preveliki unos šećera. Istraživanja pokazuju da previše šećera može pogoršati raspoloženje, izazvati upale i simptome depresije.

3. Umor i manjak energije

Budući da tijelo brzo apsorbuje šećer, osjećaj umora može da bude posljedica prevelike količine šećera u ishrani.

4. Hrana vam nije dovoljno slatka

Ako primijetite da hrana više nema onaj slatki ukus kao prije, to može da bude znak da unosite previše šećera, a tijelo je razvilo toleranciju na visok nivo slatkoće.

5. Žudnja za slatkim

Prekomjeran unos šećera može da dovede do zavisnosti, jer šećer aktivira centar za užitak u mozgu, povećavajući nivo dopamina, što podstiče žudnju za slatkim.

6. Visok krvni pritisak

Istraživanja pokazuju da prekomjerna konzumacija napitaka zaslađenih šećerom ima značajnu povezanost s visokim krvnim pritiskom.

7. Akne i bore

Pretjerani unos šećera može da doprinese pojavu akni, a dugoročno može da uzrokuje i prerano starenje kože, jer šećer uzrokuje stvaranje produkata koji podstiču starenje kože.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci