Skip to main content

AGENCIJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE

Došlo do emisije zagađujućih materija, poštovati preporuke IJZ

Došlo do emisije zagađujućih materija, poštovati preporuke IJZ


Sinoć je uslijed požara koji je izbio na privremenom skladištu kabastog i biljnog materijala na Ćemovskom polju, došlo do emisije zagađujućih materija u vazduh a koji su produkti sagorijevanja pomenutog materijala, kazali su Portalu RTCG iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Sinoć je uslijed požara koji je izbio na privremenom skladištu kabastog i biljnog materijala na Ćemovskom polju, došlo do emisije zagađujućih materija u vazduh a koji su produkti sagorijevanja pomenutog materijala, kazali su Portalu RTCG iz Agencije za zaštitu životne sredine.


Došlo do emisije zagađujućih materija, poštovati preporuke IJZ
Foto: Oči Podgorice

Pojasnili su da je akcija gašenja požara trajala cijelu noć i da za sada nemaju informaciju da li je požar u potpunosti lokalizovan.

“Automatski analizatori za praćenje koncentracije PM10 i PM2,5 čestica koji su instalirani na mjernom mjestu u Bloku V registrovali su povećanje koncentracije ovih polutana, sa najvećim vrijednostima u periodu između 20h i 23h tokom protekle noći”, saopšteno nam je iz EPA.

Kako kažu, iako u blizini opžarene lokacije nema instalirane mjerne opreme za praćenje kvaliteta vazduha, nedvosmisleno je došlo do značajnog pogoršanja kvaliteta vazduha na teritoriji naselja koja gravitiraju ovom području.

“Zadržavanju zagađujućih materija u prizemnim slojevima atmosfere pogoduje odsustvo vjetra, iako je na našim instrumentima trenutno (u Bloku V) registovan manji nivo zagađenja”, naveli su u razgovoru za portal RTCG.

Građanima se savjetuje da u situacijama zagađenja vazduha poštuju preporuke Instituta za javno zdravlje.

Preporuke za postupanje tokom trajanja povišenog zagađenja vazduha

Smanjite i održavajte fizičku aktivnost na niskom nivou;

Izbjegavajte aktivnosti na otvorenom pri kojima dišete brže ili dublje. Preferirajte šetnju umjesto trčanja ili aktivnosti u unutrašenjem prostoru.

Izbjegavajte prometne ulice i saobraćajnice gdje je koncentracija respirabilnih čestica veća usled zagađenja koja potiču od prevoznih sredstava (automobila, kamiona i sl.).

Boravite u zatvorenom prostoru u području sa što je moguće čistijim vazduhom. Naročito je bitno da bezbijediti da je prostorija za spavanje najmanje ugrožena spoljašnjim i unutrašnjim zagađenjem. Dobar izbor je da prostorija obavezno bude bez uređaja za grijanje prostora fosilnim gorivima. Ako soba ima prozore koji su okrenuti ka saobraćajnici ili treba ih držati zatvorene.

Koristite klima uređaje ili sisteme grijanja koji imaju odgovarajuće filtere ili su dizajnirani tako da ne uvlače spoljašnji vazduh u prostorije za boravak. Ako grejno tijelo pruža mogućnost korišćenja svježeg spoljašnjeg vazduha, treba onemogućiti unos svježeg vazduha spolja.

Redovno održavajte i čistite filtere vazduha, kako bi se omogućio dobar protok vazduha u zatvorenom prostoru. Uređaji za prečišćavanje vazduha mogu pomoći u popravljanju kvaliteta vaduha u zatvorenom prostoru, ali treba voditi računa da se ne koriste ovakvi uređaji koji proizvode ozon, jer će se u tom slučaju povećati zagađenje u stambenom prostoru.

Smanjite zagađenje vazduha u vašem domu tako što ćete ukinuti pušenje u prostorijama u kojima boravite, sisteme grijanja prilagoditi i primjenjivati one koji ne stvaraju unutrašnje zagađenje i PM čestice, izbjegavati korišćenje svega što sagorijeva kao što je drvo u kaminima, otvorenim ložištima, uređaje za grijanje prostorija fosilnim gorivima, plinske šporete i šporete/peći na čvrsta goriva.

Vodite računa pri održavnju čistoće u zatvorenim prostorijama. Čišćenje pokreće čestice koje se već nalaze unutar vaših prostorija, stoga treba po mogućnosti koristiti usisivače koji imaju filtere koji zadržavaju čestice u visokom procentu (npr. HEPA filter). Pri čišćenju treba dati prednost vlažnom čišćenju koje može pomoći u smanjenju količine prašine.

Kada se kvalitet ambijentalnog vazduha poboljša, treba otvoriti prozore i provjetriti prostorije.

Zaštitne maske za lice visoke filtracije mogu pomoći u zaštiti od respirabilnih čestica.

Maske visoke filtracije ekvivalente maskama sa oznakama N95, KN95, P2 i FFP2 ako se nose ispravno pomažu u zaštiti od respirabilnih čestica malog promjera, kao i COVID-19 i drugih infekcija koje se prenose vazduhom. Maske sa manjim procentom filtracije, kao što su hirurške maske i pamučne maske, kao i šalovi i marame, ne mogu u dovoljnoj mjeri zaštititi vaša pluća od respirabilnih čestica promjera 10 µm ili 2,5 µm.

Podsjećamo, veliki požar izbio je sinoć na Deponiji u Podgorici.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci