Skip to main content

SRBI I DALJE NAJČEŠĆI KUPCI

Top četiri lokacije za kupovinu apartmana u Crnoj Gori

Top četiri lokacije za kupovinu apartmana u Crnoj Gori


Investiranje u nekretnine za građane Srbije jedan je od najčešćih načina na koji čuvaju vrijednost novca koji imaju, a usput i odličan način dodatne zarade. Osim stanova u Beogradu i drugim većim srpskim gradovima, nerijetko se odlučuju da ušteđevinu ulože i u apartmane na moru. Ove godine najveće interesovanje je za kupovinu kvadrata u Hrvatskoj i Crnoj Gori, što pokazuju i podaci sajta Sasomange.
Investiranje u nekretnine za građane Srbije jedan je od najčešćih načina na koji čuvaju vrijednost novca koji imaju, a usput i odličan način dodatne zarade. Osim stanova u Beogradu i drugim većim srpskim gradovima, nerijetko se odlučuju da ušteđevinu ulože i u apartmane na moru. Ove godine najveće interesovanje je za kupovinu kvadrata u Hrvatskoj i Crnoj Gori, što pokazuju i podaci sajta Sasomange.


Top četiri lokacije za kupovinu apartmana u Crnoj Gori
Ilustracija, foto: Freepik

Bojana Dujović iz jedne agencije tvrdi da, iako zvanična statistika pokazuje da srpski državljani čine nekih 10 odsto njihovih klijenata, taj udio je zapravo mnogo veći.

“Zvanična statistika kaže da su srpski državljani uvijek u top tri nacije koje kupuju nekretnine u Crnoj Gori. Samim tim što govore istim jezikom, imaju jake porodične veze i generalno dobro poznaju regiju gotovo da su eliminisane sve prepreke za kupovinu direktno od vlasnika, što je čest slučaj i objašnjenje zašto se naši podaci razlikuju od stvarnog stanja na terenu”, kaže ona.

Ipak, sve buduće kupce savjetuje da bez izuzetka koriste usluge agencija za posredovanje u prometovanju nekretnina, jer je to jedini način da obezbijede da sve protekne u najboljem redu.

“Samo u tom slučaju agent može da isprati cijeli kupoprodajni proces od početka do kraja i da bude od pomoći oko svih procedura i nedoumica slijede nakon kupoprodaje”, ističe.

Kada su u pitanju lokacije i strukture koje su najtraženije među srpskim državljanima, Dujović kaže da su upiti raznoliki:

“Upiti uglavnom variraju u zavisnosti od starosti klijenata, kupovne moći i ličnih preferenci. Ipak, generalno se najčešće biraju Herceg Novi, Kotor, Budva ili Luštica, s tim što je ubjedljivo najveće interesovanje za nekretnine u projektu Lustica Bay. Traži se sve, od garsonjera preko većih stanova do kuća na prvoj liniji do mora. Ipak, iz cijele te lepeze se izdvajaju jednosobni stanovi od 150.000 do 170.000 eura”, kaže Dujović.

Proces kupovine nekretnine u Crnoj Gori je isti za sve kupce, ugovor se potpisuje kod notara, nakon čega se novac šalje na račun prodavca u vremenskom roku definisanom u ugovoru.

Kad novac legne na račun prodavca, notar šalje obavještenje katastru i novi vlasnik se upisuje u list nepokretnosti.

“Nepisano je pravilo da kupci plaćaju troškove ovjere ugovora čija visina zavisi od ugovorene cijene nekretnine. Takođe, novi vlasnik ima obavezu plaćanja poreza na promet koji takođe zavisi od cijene nekretnine”, objašnjava ona.

Tako je, na primjer, za nekretninu do 150.000 eura porez tri odsto, za više od ovog iznosa je 4.500 eura plus pet procenata na iznos koji prelazi 150.000 eura. Ukoliko se pazari nekretnina čija vrijednost prelazi pola miliona eura, dug prema državi je 22.000 eura plus šest procenata od iznosa koji prelazi 500.000 eura.

Prema podacima agencije u kojoj ona radi, cijene kuća na primorju su vrlo raznolike, pa se tako u Baru kreću od 1.500 eura po kvadratu do 2.100, dok se u Kotoru kvadrati mogu kupiti po ciijenama od 3.250 do 6.500 eura. Cijena kvadrata na Luštici kreće se od 1.700 do 3.100 eura.

Kako navode, u Tivtu su cijene kuća nešto više i skoro da je nemoguće pronaći kvadrat ispod 3.500 eura, a idu i do 5.000. Cijene kuća u Budvi kreću između 2.600 i 4.700 eura po kvadratnom metru.

Slično je i kad su u pitanju stanovi čije cijene zavise od lokacije i kompleksa, ali se i razlikuju od grada do grada.

Tako je za kvadrat stana u Budvi potrebno izdvojiti između 2.350 do 3.800 eura, u Baru to košta između 1.800 i 3.000 eura, Herceg Novom između 2.400 i 2.600, Kotoru 2.850 i 3.500, dok se u Tivtu ništa ne može naći ispod 3.000 eura po kvadratnom metru.

Dujović ističe i da srpski državljani u velikoj mjeri kupuju nekretnine u Crnoj Gori prije svega jer se osjećaju dobrodošlo, ali i zbog blizine i drugih benefita koje nudi crnogorska obala.

“Tradicionalno i istorijski, uprkos kratkoročno političkim interesima, veze između naše dvije države su duboke i ljudi se jednostavno ojsećaju dobrodošlo, bilo da iz Srbije idu u Crnu Goru ili obrnuto, kako turistički i zbog zabave, tako i poslovno. Dobra povezanost avio-saobraćajem omogućava da se brzo i lako stigne do mora, a zbog velikog broja sunčanih dana nekretnina se može koristiti praktično cele godine, a u zavisnosti od lokacije i izdavati u vreme kada je vlasnik ne koristi”, dodaje Dujović.

Prema podacima Centrale banke, građani Srbije kupili su prošle godine u Crnoj Gori nekretnine u vrijednosti od oko 20,8 miliona. Drugi su Turci koji su trgovali vrijednošću od oko 18 miliona, zati Rusi oko 12,3 miliona, a njih prate Njemci i Amerikanci sa iznosima od oko 11 miliona eura.

U pet crnogorskih opština više nekretnina nego domaćinstava

Između dva popisa u Crnoj Gori je izgrađeno oko 80.000 stanova, što je za oko 26 odsto više nego što ih je bilo prije jedanaest godina.

Čak pet opština ima više stanova nego domaćinstava, a među njima prednjači Budva u kojoj ima čak 8.000 stanova više nego domaćinstava.

Najviše izgrađenih stanova je u Podgorici.

Crna Gora ima oko 630.000 stanovnika i oko 396.000 stanova.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci