predviđena i izgradnja mosta
Nakon 25 godina obnavljaju Murino, izdvojeno 78 hiljada eura
Nakon 25 godina obnavljaju Murino, izdvojeno 78 hiljada eura
To je kazao mještanin i poslanik u Vladi Crne Gore Milun Zogović prilikom nedavnog obilježavanja 25 godina od kako je Murina doživjela veliko razararanje od strane NATO snaka, koje su projektilima iz vazduha potpuno razorile ovu varošicu smještenu između Andrijevice i Plava.
“Nadamo se da će država, nakon 25 godina, smoći snage da obnovi Murino i vrati izgled murinskom mostu po kome je ova varoš bila prepoznatljiva”, kazao je Zogović, na duhovnoj akademiji upriličenoj povodom pomenutog događaja u Murinu.
Iz Mjesne zajednice Murino za “Dan” su potvrdili da je zahvaljujući amandmanu koji je podnio poslanik Zogović iz državne kase izdvojene 78.000 eura za pomenute svrhe.
“Obaviješteni smo da su obezbijeđena sredstva za izradu Glavog projekta za obnovu Murina, što je kod lokalnog stanovništva naišlo na odobravanje i vratilo tračak nade da za ovu varošicu, koja je svojevremeno bila meta NATO biombardovanja, dolaze bolju dani. Hoćemo da se nadama da će država konačno vratiti dug ovom narodu koji i dan danas oplakuje nevino stradale civile koji su pošli u smrt zahvaljujući NATO projektilima. Posebno raduje što je planirano da se postojeći most koji je podignut nakon bombardovanja rekonstruiše, čime bi poprimio isti oblik kao stari most koji je bio simbol ovog kraja”, naglasio je predsjednik MZ Murino Branislav Otašević, dodajući da vjeruje da će i lokalna uprava iz Plava dati puni doprinos da se zamišljeni projekat realizuje.
Otvoriti put preko Čakora
Mještani ističu da razvojnoj stagnaciji Murina u velikjoj mjeri doprinosi to što je za saobraćaj dugi niz godina zatvoren put koji preko Čakora vodi prema Peći. Tvrde da bi ponovnim otvaranjem ove saobraćajnice za kompoletno ovo područje došli bolji dani.
“Mirino je prirodna raskrsnica gdje se ukrštaju važni putevi. Jedan od tih puteva je i onaj koji preko Čakora vodi ka Metohiji, ka kojoj su Murinjani uvijek bili istinski okrenuti. Dok je taj put bio u funkciji ovuda su, između ostalih, prolazili brojni turisti, želji da se suče sa izvanrednim prirodnim ljepotama ovoga kraja. Zato bi pod hitno trebalo skinuti administrativne barijere sa ove saobraćajnice, jer ona je uvijek predstavljala razvojnu žilu kucavicu podčakorskog prostora, a i znatno šire”, naveli su mještani.
Mještani podsjećaju da je stari most u Murinu građem 1925 godine po projekti koji je osmislio poznati ruski inženjer, Ivan Jegorovič Sukurenko. Navode da su kamenje za most, koje je bilo istog oblika i veličine klesali poznati neimari iz ovog kraja.
“Sukurenko je ubijen od strane balista 1944. godine, a njegov most na Murinu srušila je NATO avijacija 1999. godine. Ostale su fotografije da svjedoče o kamenom mostu koji je spajao dvije obale, o djelu velikog ruskog neimara. Te slike će sačuvati od zaborava veliko djelo velikih ljudi, kao i nedjelo onih koji ga sravniše sa zemljom. Hoćemo da vjerujemo da ćemo ovdje ponovo imati ćupriju slučnu onoj Sukurenkovoj koja će spajati ljude i otvarati nove razvojne stranice ovoga kraja”, naglasio je Otašević.
Murinjani ističu da država Crna Gora do sada nije ništa praktično uradila da zaustavi iseljavanje stanovništva iz Murina i da podsticaj razvojnim projektima.
“Novac za podizanje spomen česme u Murini posvećenoj nevino stradalim žtrvama obezbijeđene su iz kase bivše Savezne Republike Jugoslavije, kao i za sanaciju određenih šteta od bombardovanja. Sa druge strane država Crna Gora nije uradila ništa da da podsticaj da se ovdje, kroz realitaciju određenih projekata, održi kontinuitet života. Naprotiv, dobija se utisak da je ovdje sve rađeno kako bi život stao”, konstatovali su mještani Murina.