finansijska istraga
SDT sumnja da se iza “Bemaksa‘” krije Lazović
SDT sumnja da se iza “Bemaksa‘” krije Lazović
Stan se nalazi u zgradi poznatoj kao “Perla”.
Jedan od branilaca Zorana Lazovića, advokat Stefan Jovanović potvrdio je za “Dan” da je Višem sudu upućen predlog za određivanje privremene mjere za stan u Budvi, navodeći da ta nekretnina uopšte ne pripada njegovom branjeniku. Jovanović je kazao da su branioci poslali izjašnjenje na pomenuti predlog tužilaštva.
” Tužilaštvo svoj predlog temelji na činjenici da je u tom stanu pronađena propusnica za hotel, mislim da je u pitanju “Mediteran”, na ime Marka Lazovića, sina okrivljenog Zorana Lazovića. Dakle, samo po osnovu te činjenice tužilaštvo tvrdi da je Zoran Lazović vlasnik pomenute nepokretnosti, pri čemu se u potpunosti ignorišu pisani dokazi i dokumentacija iz kojih proizilazi ko je zaista vlasnik stana, a u pitanju je DOO “Bemaks”. “Bemaks” je vlasnik pomenute nepokretnosti još od decembra 2017. godine, bezmalo sedam godina i o tome kako je stekao pravo svojine postoje pisani dokazi i dokumentacija. Sada, nakon sedam godina, mi imamo tvrdnju tužilaštva koja je paušalna i nema utemeljenja u dokazima. Nakon ovoliko mjeseci istrage, bilo je za očekivati da tužilaštvo za dokazivanje jedne takve tvrdnje pruži čvrste dokaze, a ne propusnicu koja glasi na potpuno drugo lice. Zakon o svojinsko-pravnim odnosima jasno definiše koji su uslovi za sticanje prava svojine. Ti uslovi su decidno propisani i svakako da propusnica za bazen ili neki hotel ne može biti osnov za sticanje prava svojine na nekoj nepokretnosti. Nasuprot toj činjenici koja je glavni argument tužilaštva, jasan je pravni osnov sticanja prava svojine na strani “Bemaksa”, koji je već sedam godina stvarni vlasnik te nekretnine. O načinu sticanja svojine svjedoče ugovori zaključeni kod notara u skladu sa onim što propisuje Zakon o svojinsko-pravnim odnosima. Smatram da bi usvajanjem predloga tužilaštva ili određivanjem privremene mjere na pomenutu nepokretnost u cjelosti bio urušen Zakon o svojinsko-pravnim odnosima, odnosno stvorila bi se loša praksa koja bi imala negativne posledice u budućnosti”, kazao je Jovanović.
Ističe da bi utvrđivanje prava svojine na osnovu DNK materijala ili određenih pismena koja su pronađena u nekoj nekretnini bilo prosto nevjerovatno jer bismo po toj logici svi mogli da postanemo vlasnici tuđe nepokretnosti.
Jovanović naglašava i da tužilaštvo u predlogu za određivanje privremene mjere nije navelo da je Lazović ikad bio u tom stanu.
“Oni su dali predlog za DNK vještačenje, ali i to je apsurdno. Sve i da je bio u tom stanu, DNK analizom se ne može dokazivati pravo svojine. Dakle, u predlogu za određivanje privremene mjere stoji samo ta propusnica, ne postoji svjedok ili neko ko je njega vidio u tom stanu. Po logici ovog predloga, i sudija za istragu koji odlučuje o predlogu tužilaštva mogao bi da kaže da je u njegovom vlasništvu, a ne u vlasništvu Višeg suda, kancelarija u kojoj s vremena na vrijeme okači svoj sako”, ironično je prokomentarisao Jovanović.
Zoran Lazović i bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić uhapšeni su 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva. Terete se za učešće i stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.
Tužilaštvo tereti Lazovića da je formirao kriminalnu organizaciju čiji su članovi, osim Katnića, i bivši specijalni tužilac Saša Čađenović i Lazovićev sin Petar, nekadašnji agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), koji je takođe iza rešetaka.