NAKON OKTOBARSKE PRESUDE UPRAVNOG SUDA
ASK će ubrzo morati da odluči da li je Milo Đukanović kršio zakon: Nema više vrdanja o vilama u Kočanima
ASK će ubrzo morati da odluči da li je Milo Đukanović kršio zakon: Nema više vrdanja o vilama u Kočanima
To je Agenciji naložio Upravni sud u oktobru, tri godine nakon što su isto tražili od menadžmenta na čelu sa Jelenom Perović, koja je odbila da postupi po presudi. Zbog nepoštovanja sudske presude, Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) se ponovo obratila sudu 2022. godine.
“Obavezuje se Agencija za sprečavanje korupcije da, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 30 dana od prijema presude, donese akt u izvršenju presude Upravnog suda Crne Gore, U.broj 1924/2019. od 18. 1. 2021. godine”, stoji u presudi od 8. oktobra.
Iz Agencije su “Vijestima” kazali da su taj predmet “prioritetno uzeli u razmatranje i trenutno je u postupku”.
“Presuda Upravnog suda U.br. 7957/2022, donijeta 8. 10. 2024. godine, Agenciji je dostavljena 18. 10. 2024. Sud je ovom presudom obavezao Agenciju da u roku od 30 dana od prijema donese novu odluku koja se odnosi na predmet UPI 02-04-46/19 po zahtjevu NVO MANS, koji se tiče javnog funkcionera Mila Đukanovića. Agencija je predmet prioritetno uzela u razmatranje i trenutno je u postupku. U cilju izvršenja nove presude, Agencija će do isteka zakonskog roka sudu dostaviti relevantnu Odluku, zavedenu pod brojem UPI 02-04-46/23-2019, te preduzeti sve potrebne korake kako bi ispoštovala naloge iz presude Upravnog suda”, poručili su i podsjetili da je ranija odluka Agencije, zavedena pod brojem UPI 02-04-46/2-2019 od 26.03.2019, bila poništena presudom Upravnog suda U.br. 1924/19.
“…Nakon čega je Agencija 12. 10. 2022. donijela novu Odluku (UPI 02-04-46/23-2019), a koju je NVO MANS osporavao pred Upravnim sudom, gdje je Agencija već dostavila odgovor i gdje se očekuje da postupak bude riješen u narednom periodu”, kazali su iz Agencije.
Upravni sud u presudi podsjeća da je u martu 2021. usvojena tužba MANS-a i poništeno rješenje Agencije na čijem čelu je tada bio Sreten Radonjić, a Perović naloženo da sprovede postupak i provjeri da li je Đukanović kršio Zakon o sprečavanju korupcije, ne prijavljujući tačne podatke u izvještajima o imovini i prihodima.
“Kako tužena nije postupila po odluci suda i donijela rješenje u izvršenju navedene presude, ni nakon podneska od 6. 9. 2022. godine, MANS je predložio da sud postupi u skladu sa svojim ovlašćenjima”, navodi se u presudi.
Konstatuje se da se Agencija, odgovarajući na zahtjev od 2022. godine, branila tvrdnjama da MANS “nema svojstvo stranke u upravnom postupku shodno članu 51 Zakona o upravnom postupku, ne dostavljajući sudu akt u izvršenju navedene presude”.
“Imajući u vidu da tužena nije dostavila spise predmeta, a s obzirom na prirodu predmetne pravne stvari, sud nije bio u mogućnosti da odluči u sporu pune jurisdikcije, pa je usvojio predmetni zahtjev i ostavio rok u kojem je ista obavezana da donese akt u izvršenju presude”, stoji u presudi.
“Vijesti” su u martu 2019. objavile da dvije od tri kuće na porodičnom imanju Đukanovića u Kočanima nijesu prijavljene i da ne postoje u evidencijama Uprave za nekretnine, ASK, ali ni na sajtu nikšićkog Sekretarijata za urbanizam.
Objekti koji nijesu “ruševni”, kako ih je Đukanović do tada prijavljivao državnim organima, jasno se vide na snimcima iz vazduha dostavljenim “Vijestima”.
Tadašnji direktor Agencije Sreten Radonjić, u odgovoru na inicijativu za kontrolu Đukanovićeve imovine, MANS-u spočitao i da “svoje navode temelji na novinskim članicima, a koji nijesu pravno relevantni dokazi…”.
Bivši predsjednik države nikada nije demantovao pisanje “Vijesti”.
On je od ljeta 2020. i zvanično vlasnik kuća u Kočanima koje je, prema podacima Uprave za nekretnine koje su “Vijesti” ranije objavile, bez građevinske dozvole izgradio njegov mlađi brat Aco Đukanović. Bivši lider DPS-a je do imovine došao razmjenom sa bratom, koji se istog dana uknjižio na kuću i zemlju u nikšićkim Rastocima, za koju navodi da je stekao razmjenom.
Prema izvještaju o imovini i prihodima godinu po prestanku funkcije, vlasnik je ili suvlasnik više stambenih prostora, među kojima su i vile u Kočanima. Na njega i suprugu Lidiju upisano je više od 100.000 kvadrata zemljišta.
Đukanović je vlasnik četvrtine udjela u firmi “Univerzitas” i polovine u kompaniji “Global Montenegro”. Kao bivši predsjednik prima naknadu od 1.747 eura.
Đukanović nije dozvolio pristup računima, što je prethodni Zakon omogućavao, ali je prijavio ušteđevinu od više od 35.000 eura.
Bagere poslali, pa parkirali
Građevinsko-urbanistička inspekcija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma 4. aprila 2023. godine donijela je rješenje prema kojem se Đukanoviću naređuje da u roku od 20 dana u Kočanima poruši dva objekta.
U rješenju inspektora pisalo je i da je razlog za rušenje taj što su objekti izgrađeni suprotno važećem Prostorno-urbanističkom planu (PUP) Opštine Nikšić, odnosno jer se nalaze u zoni “zeleni zaštitni pojas”. Đukanovići su 12. aprila 2023. uložili žalbu sa predlogom za odlaganje izvršenja rješenja o rušenju, 24. aprila i žalbu zbog ćutanja uprave, a u junu prošle godine i tužbu Upravnom sudu – zbog ćutanja uprave.
Na vebsajtu Vlade ljetos je objavljeno rješenje prema kojem su Đukanovići bili obavezni da poruše jedan od dva objekta u Kočanima, ali je dan kasnije obrisano, a tadašnji ministar Janko Odović tvrdio je da ta odluka nikada nije donijeta.