Formirati Jedinicu za sprečavanje ekološkog kriminala
Formirati Jedinicu za sprečavanje ekološkog kriminala
Kako je naveo, neefikasnost primjene važećih zakona djeluje podsticajno za razvijanje ekokriminala, a štete koje su prouzrokovane imaju ogromne ekonomske posledice, kako u kontekstu životne sredine tako i javnog zdravlja.
“Pošto aktuelna Vlada konstantno istiće posvećenost životnoj sredini, vjerujemo da će našu inicijativu razmotriti na adekvatan način, te da ćemo imati mogućnost da učestvujemo u dijalogu oko nadležnosti jedinice za sprečavanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine, jer naše bogato iskustvo sa terena želimo kao I uvijek staviti u korist javnog interesa”, kazao je Perović.
On je istakao kako već 15 godina upozoravaju da je ekokriminal uzeo maha, da je infiltriran u institucijama sistema, a da kod ključnih donosilaca odluka nikad nije postojala volja da se taj državni udar na ekološku državu uzme za ozbiljno, što je dokaz i njihove povezanosti sa organizovanim kriminalom.
“Pojave poput nelegalne eksploatacije šumskog i riječnog materijala, stavljanja rijeka u cijevi malih hidroelektarana, nelegalnog odlaganja različitih vrsta otpada, pa i opasnog, krivolova. trgovine zaštićenim vrstama, namjerno izazvanih požara, korupcije, devastacije prostora divljom gradnjom, zađađenja vode, vazduha i zamljišta, što se dešava čaki u zaštićenim područjima, najbolji je dokaz da državni i lokalni inspekcijski organi i čuvarske službe nisu na odgovorajućem nivou i da nemaju kapacitet da zaštite naša prirodna bogastva, pa je potpuno jasno da se jedino formiranjem Jedinice za sprečavanje ekokriminala i zaštitu životne sredine može dati institucionalni sistemski odgovor”, naveo je Perović.
On ističe da se formiranjem ovakve jedinice otvara prostor za regionalno i internacionalno umrežavanje u borbi protiv ekokriminala, što je potreba i pravi način unapređenja saradnje, koja će pozitivno uticati I na proces evropskih integracija u regionu Zapadnog Balkana.