sastanak Posebne grupe za reformu javne uprave između EU i Crne Gore
Funkcionalna javna uprava od ključnog značaja na putu ka članstvu u EU
Funkcionalna javna uprava od ključnog značaja na putu ka članstvu u EU
Dvanaesti sastanak Posebne grupe za reformu javne uprave između EU i Crne Gore koji su otvorili Superti i Predrag Zenović, glavni pregovarač Crne Gore s Evropskom unijom, održan je danas po prvi put u Briselu, čime je dodatno unaprijeđena efikasnost i vidljivost ovog dijaloga.
Od sada će se sastanci, kako je navedeno u saopštenju za medije MJU, održavati naizmjenično u Podgorici i Briselu.
Sa crnogorske strane, navodi se da su sastanku prisustvovali predstavnici svih ključnih institucija uključenih u aktivnosti reforme javne uprave, uključujući Ministarstvo javne uprave (MJU), kao koordinatora Posebne grupe, Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore, Ministarstvo finansija, Ministarstvo evropskih poslova, Upravu za ljudske resurse i Agenciju za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.
Superti je naglasila da je funkcionalna javna uprava od ključnog značaja za završetak preostalih koraka na putu Crne Gore ka članstvu u EU.
Pozvala je Crnu Goru da ostvari napredak, naročito u vezi sa Zakonom o državnim službenicima i namještenicima, pristupom građana javnim informacijama i upravljanjem kapitalnim investicijama, što je takođe preporuka iz posljednjeg godišnjeg izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori.
U saopštenju za medije navodi se da je Zenović istakao značaj reforme javne uprave i upravljanja javnim finansijama, koje predstavljaju ključne teme na agendi evropskih integracija Crne Gore.
Naglasio je da oba procesa uživaju punu političku podršku Vlade Crne Gore.
Obje strane su se složile da je politički kontekst, sa promjenama vlade i reorganizacijama, glavni uzrok značajne fluktuacije kadra u prethodnom periodu, što je usporilo reforme u javnoj upravi i upravljanju javnim finansijama, konstatovano je.
„Crna Gora mora imati profesionalnu, visokokvalitetnu javnu upravu, a EU je spremna pružiti snažnu podršku u ovom procesu”, kazala je Superti ističući potrebu za snažnim političkim vođstvom kako bi se postigao napredak.
Nakon uvodnih riječi kopredsjedavajućih, sastankom su nastavili da koordiniraju Jiri Plecity, šef jedinice za Crnu Goru i Srbiju pri DG NEAR-u i Marija Hajduković, generalna direktorica za strateško planiranje u javnoj upravi, međunarodnu saradnju i IPA fondove u Ministarstvu javne uprave i Bojana Bošković, državna sekretarka Ministarstva finansija i koordinatorka PFM-a.
U prethodnom periodu, iz MJU su naveli da su Crna Gora i Evropska komisija zajednički realizovale niz inicijativa s ciljem unapređenja dijaloga o javnoj upravi i upravljanju javnim finansijama.
“Ovi napori su dali konkretne rezultate na ovogodišnjem sastanku, uz poboljšanu dinamiku izvještavanja i fokusiran dijalog o ključnim pitanjima”, kazali su iz tog vladinog resora.
Tokom sastanka usaglašeni su zajednički operativni zaključci, čime je postavljena jasna mapa puta za naredne korake u reformskom procesu.
“Njihova efektivna implementacija u narednom periodu poslužiće kao mjerilo uspjeha ovih napora. Reforma javne uprave ostaje prioritet Vlade Crne Gore, uz snažnu posvećenost rješavanju preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori za 2024. godinu”, naveli su iz MJU.
Kroz nastavak dijaloga i intenziviranje saradnje između Crne Gore i EU, očekuje se da će rezultati reforme javne uprave pretočiti u konkretne promjene za građane i privredu, značajno doprinoseći ubrzanom napretku Crne Gore ka evropskim standardima i vrijednostima.