Podnijeta Inicijativa za predlaganje Zakona o dopuni Zakona o zaštiti od nasilja u porodici
Marković za ADRIU: Alarmantni podaci o nasilju nad ženama, povratnici sa zabranom prilaska da nose GPS narukvice
Marković za ADRIU: Alarmantni podaci o nasilju nad ženama, povratnici sa zabranom prilaska da nose GPS narukvice
“Želimo da svaka inicijativa bude usmjerena ka boljem statusu žena i pojedinaca, zalažemo se za ljudska prava svih podjednako”, kazala je Marković. Kako je kazala, neophodno je da 6.000 građana potpiše i na taj način podrži pomenutu peticiju.
“Željeli smo da oslušnemo glas građana i da sakupimo 6000 potpisa kako bi predlog izmjene Zakona predali ovlašćenom poslaniku na dalju proceduru”, rekla je Marković.
Ona ističe da se u praksi često potvrđuje da ne funkcionišemo kao pravna država.
“Bez obzira što se neki Zakon usvoji on se ne sprovodi. Naša krajnja namjera je da zaštitimo žene, posebno osjetljivu kategoriju žena koje su već pretrpjele nasilje, ali i onih koji se prvi put suočavaju sa istim”, rekla je ona i dodala da je dosta istraživanja pokazalo da je alarmantna situacija kada govorimo o nasilju nad ženama.
Iskustvo pokazuje da se izvršilac krivičnog djela nasilja koji ima zabranu prilaska žrtvi često ponovo vraća i ponavlja kršenje izrečene mjere i tako se događa da ponavlja nasilje”, pojašnjava ona.
Smatra da sankcije u vidu zatvorske ili bilo koje druge kazne nekad ne urode plodom i da se počinilac ponovo određuje i iznova vrši nasilje.
“Naša je namjera da žene koje su bile žrtve nasilja u dijelu kada imaju zabranu prilaska budu sigurne da do tihb prekršaja zakona neće doći. Ovim predlažemo da počinioci nose GPS narukvicu koja će ako se žrtvi nasilnik približi više nego što je dozvoljeno odmah obavijestiti nadležne kako bi reagovali u cilju sprječavanja ponovnog nasilja”, pojasnila je Marković za portal ADRIA.
Kako kaže, Liberalna partija čvrsto stoji uz sve kategorije građanki i građana, bori se za rješavanje njihovih problema i očuvanja svih prava i sloboda, a posebno ugroženih kategorija. Društvo mora kreirati sistem koji će pravovremeno reagovati i spriječiti akte nasilja nad ženama i upotpunosti ih zaštititi od potencijalnih povratnika.
Smatra da inistitucije sistema često zakazuju u izvršavanju svojih obaveza i nadležnosti, navodeći primjer Centra za socijalni rad.
“Neprofesionalizam je toliko izražen da ustanove kakva je Centar za socijalni rad više liče na frizerski salon nego na ustanovu koja mora biti na usluzi ugroženim socijalnim kategorijama. Pored toga što žene nijesu zaštićene, u dovoljnoj mjeri nijesu zaštićena ni djeca. Ovo mora brinuti svakog pojedinca u našoj državi”, rekla je ona.
U obražloženju Inicijative koja se nalazi na sajtu Skupštine između ostalog piše: “Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici (“Službeni list Crne Gore“ broj 46/10 i 40/11) uređene su zaštitne mjere za osobe koje su počinile nasilje u porodici među kojim se nalazi i zabrana približavanja žrtvi nasilja.
Međutim, činjenica je da se uprkos zabrani dešava da žrtve porodičnog nasilja nakon prijavljivanja nasilja budu izložene dodatnom nasilju od strane svojih partnera koji ne poštuju mjere zabrane prilaska.
Zbog sve češćih i brutalnijih slučajeva porodičnog nasilja koji se dešavaju u našem okruženju, smatramo neophodnim da se u član 22. Zakona o zaštiti od nasilja u porodici (“Službeni list Crne Gore“ broj 46/10 i 40/11) uvrsti poseban stav koji će regulisati da osobe kojim je izrečena mjera prilaska imaju obavezu nošenja elektronske narukvice koja će upozoravati ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove i žrtve porodičnog nasilja ukoliko se počinilac približi na udaljenost manju od one koja je izrečena u mjeri zabrane prilaska”. Inicijativu možete pročitati i potpisati na ovom LINKU.