“mučeničko i sveto srpsko mjesto”
Mitropolit Joanikije: Prebilovci su još jedan Jasenovac
Mitropolit Joanikije: Prebilovci su još jedan Jasenovac
Prema riječima mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, ovo žrtveno mjesto dugo je odjekivalo plačem, ne samo prebilovačkih mučenika, već i svih njihovih srodnika i cijele Hercegovine.
“Dugo je ovo mjesto bilo mjesto žalosti, crnih marama i tuge i dugo je čekalo dječiji plač i pjesmu momaka i djevojaka, ali, slava Bogu, vremena uzdaha i suza i teških sjećanja su se pretvorila u vrijeme slave gdje je Bog projavio Svete mučenike prebilovačke i mučenike iz cijele Hercegovine”, rekao je mitropolit.
On je kazao da se činilo mnogo toga da se zaborave zločini i žrtve.
“Zar nije bilo novo ubijanje hercegovačkih mučenika po jamama Hercegovine kada su one zabetonirane. Time se htjelo u ime lažnog bratstva i jedinstva i lažne državne ideologije da se zabetonira sjećanje i da se oni izbrišu iz ljudskog sjećanja. To je nemoguće i po Božanskim i po ljudskim mjerilima”, istakao je on.
Mitropolit je naveo da su Prebilovci svetilište i saborište, te da se planira izgradnja manastira.
“Ovo mučeničko mjesto je mali Jasenovac. Kao što u Jasenovcu imamo mali manastir koji daje utjehu, tako će i Prebilovci, ako Bog da, imati manastir oko ovoga svetoga hrama”, naglasio je mitropolit.
Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima sagrađen je i osveštan 2015. godine u znak sjećanja na oko 4.000 Srba donje Hercegovine koje su ustaše ubile u Drugom svjetskom ratu, a Srpska pravoslavna crkva iste godine kanonizovala je žrtve Prebilovaca i donje Hercegovine. Masakr u Prebilovcima izvršile su ustaše između 6. i 11. avgusta 1941. godine nad 826 od ukupno 994 Srba sela Prebilovci, uglavnom žena, djece i staraca. Većina je živa bačena u jamu Golubinku, dok su ostali bili ubijeni na licu mjesta.
U vrijeme postojanja zajedničke države, 1961. godine, jame su zabetonirane. Otkopavanje 13 jama na području donje Hercegovine počelo je 1990. godine, a kosti više od 4.000 Srba 4. avgusta 1991. godine sahranjene su u spomen-kosturnicu u Prebilovcima. 1992. godine, tokom ofanzive “Čagalj”, kosturnica je minirana. Po povratku Srba u Prebilovce posle 2000. godine, ostaci kostiju su sakupljeni, a po izgradnji Hrama Vaskrsenja Hristovog počivaju u njegovoj kripti.