direktor Uprave za inspekcijske poslove Branko Kovačević
Podgorica: Sa parkinga i javnih površina uklonjeno 100 olupina
Podgorica: Sa parkinga i javnih površina uklonjeno 100 olupina
Kovačević navodi da ne posjeduju tačan podatak koliki je broj havarisanih vozila ali su svjesni da ih i dalje ima.
“Najviše havarisanih vozila postoji u urbanim djelovima grada, na javnim parkinzima i površinama na kojima su parkirana vozila, kao i između blokova zgrada kao što su Blok 5 i 6, u dijelu preko Morače, na Starom aerodromu i Zabjelu. Saradnja sa građanima nam je neizostavno važna jer upravo po njihovim prijavama postupamo u ovom dijelu organizacije posla i trudimo se da pored svih redovnih aktivnosti, sa brojem zaposlenih kojim raspolažemo, i ovaj segment posla stavimo u fokus, jer smo svjesni povećanog broja vozila na ulicama grada i ograničenog broja parking mjesta u gradu iako je to samo dio obimnih nadležnosti ove Uprave”, naveo je Kovačević.
Kada su havarisana vozila u pitanju kao prvu mjeru, Kovačević navodi, Uprava ostavlja obavještenje vlasniku da je pozvan da sam ukloni vozilo.
“Ukoliko vlasnik ne ukloni vozilo sprovodi se upravni postupak u kome inspektor na osnovu stanja na terenu donosi rješenje o uklanjanju vozila. U slučaju da vlasnik vozila ne postupi u roku i sam ne ukloni vozilo, ono se uklanja kroz administrativno izvršenje. Uprava za inspekcijske poslove vozilo premješta na lokaciju predviđenu za odlaganje takve vrste automobila. Ukoliko možemo da utvrdimo ko je vlasnik inspektori pokušavaju da stupe u kontakt sa njim i upoznaju ga sa samim postupkom koji se sprovodi, ali u većini slučajeva kod takvih vozila ili nemamo registraske oznake na vozilu ili su vlasnici vozila neka druga lica u odnosu na registraske oznake, dok ima slučajeva da su vlasnici lica koja su preminula ili se iselila, što u konkretnim situacijama otežava upravni postupak”, naveo je Kovačević.
On dodaje i da su propisane kazne.
“Odlukom Glavnog grada predviđena kazna za takva vozila za fizička lica iznosi 20, a za pravna lica 150 eura. Troškovi administrativnog rješenja iznose 60 eura, dok ležarina za premješteno havarisano vozilo iznosi pet eura po danu”, navodi direktor Uprave.
Direktor Uprave poručuje da je inspektorima dao sugestiju da ukažu vlasnicima vozila koji su, eventualno, zainteresovani za reciklažu vozila, da mogu računati na to da će biti oslobođeni troškova postupka i da će havarisano vozilo biti besplatno prebačeno na reciklažu za koju bi i i dobili naknadu za reciklažu starog gvožđa u skladu sa cjenovnikom.