Skip to main content

Rakočević za ADRIU: U Crnoj Gori više od osam hiljada izbjeglica iz Ukrajine

Rakočević za ADRIU: U Crnoj Gori više od osam hiljada izbjeglica iz Ukrajine



Rakočević za ADRIU: U Crnoj Gori više od osam hiljada izbjeglica iz Ukrajine

Vlada Crne Gore je na sjednici 15. marta donijela odluku o odobravanju privremene zaštite osobama iz Ukrajine. Zakon o međunarodnoj i privremenoj predviđa zaštiti dva vida zaštite stranaca u Crnoj Gori: azil i supsidijarnu zaštitu.

“To su srodni vidovi zaštite, ali ipak različiti u supstantivnom smislu. I jedan i drugi vid zaštite garantuje licima koja se nađu na teritoriji Crne Gore, odnosno podržava ona osnovna ljudska prava koja su imanentna svim bićima, koja su primarno predmet konvencije o ljudskim pravima”, pojašnjava Rakočević.

Uključuju veliki vid podrške i pomoći. Svim osobama koje se nađu u Crnoj Gori, bez obzira na osnov dolaska, poštuju se ljudska prava, a naša država se trudi da odgovori humanitarnom izazovu, bez obzira na njegove razmjere. Kada su u pitanju raseljena lica iz Ukrajine, Rakočević kaže da veliki broj ljudi uđe u našu zemlji, ali iz iste brzo izađu.

“Do ovog trenutka, do danas tačnije, oko četiri hiljade lica je podnijelo zahtjev za odobrenje privremene zaštite, a pozitivno je odlučeno u 1.206 predmeta. Međutim, broj lica iz Ukrajine koja borave u Crnoj Gori je značajno veći. Negdje znači po našim podacima, preko osam hiljada lica boravi u Crnoj Gori”, dodaje Rakočević.

Za strance koji traže međunarodnu zaštitu Crna Gora je uglavnom tranzitna zemlja, pa se većina njih ovdje zadrži samo kratko i nastavlja put ka nekoj od zemalja Evropske unije. Kad su u pitanju lica iz Ukrajine, veći broj boravi u svojim kućama i vikendicama, kod rodbine i prijatelja i ovdje duže vrijeme. No, veliki broj njih izlazi iz Crne Gore i nastavljaju dalje.

“Ratna dešavanja u Ukrajini su učinila da je povećan priliv ovih lica. S tim što ne može govoriti o masovnom prilivu. Za sada ne možemo govoriti o masovnom prilivu, mada su preduzete sve mjere i pripremne radnje, dakle da se odgovori i na masovni priliv”, napominje Rakočević.

U 2019. godini je gotovo osam hiljada stranaca smješteno u Direkciju za prihvat stranaca. Strancima koji traže međunarodnu zaštitu u ovom trenutku su na raspolaganju 164 mjesta u državnom vlasništvu, mada je naša zemlja odgovarala i na mnogo veće brojke, kaže Rakočević, objašnjavajući da je Crna Gora u jednom danu zbrinula preko 500 osoba.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci