Đurišić: Popis državne imovine urađen u programu Eksel, skupo plaćeni softver nikad nije proradio
Đurišić: Popis državne imovine urađen u programu Eksel, skupo plaćeni softver nikad nije proradio
„Nakon što sam izabran za direktora Uprave, na jednom od prvih kolegijuma kojem su prisustvovali svi načelnici sektora, utvrdio sam da uopšte ne postoji popis državne imovine. Predstavnik sektora za evidenciju državne imovine rekao je da ARS softver za evidenciju nije bio u funkciji i da nisu mogli da popišu nepokretnu imovinu. Poslije dobijenih odgovora, upozorio sam da je zakonska obaveza nekadašnje Uprave za imovinu bila da vodi evidenciju državne imovine. Na tu moju konstataciju, predstavnik sektora za evidenciju je saopštio da je svjestan obaveza koje proizilaze iz zakona, ali da je bila politička odluka bivšeg režima da se ne popisuje državna imovina. Kao odgovorna osoba, kojoj je povjereno da brine o zajedničkoj imovini svih građana, moram da vas obavijestim da skupo plaćeni softver, a kupljen za potrebe evidentiranja državne imovine, nikad nije profunkcionisao, iako je naručen 2014, preuzet 2016, a prvi put testiran 2019. godine, i to neuspješno“, pojasnio je Đurišić.
Podsjetio je da je ukupno za ovaj softver plaćeno 250.000 eura, uključujući tri nadogradnje i navodno održavanje nečega što nikad nije proradilo.
„Zbog značaja uspostavljanja evidencije državne imovine, već prvih dana stupanja na mjesto rukovodioca institucije, donio sam odluku da to bude jedan od prioriteta u radu Uprave. Odmah je pokrenuta procedura evidentiranja državne imovine, koja je trajala nešto duže od godinu dana. Tako je Crna Gora, naglašavam, prvi put u modernoj istoriji dobila popis nepokretne državne imovine. Cijeneći hitnost i značaj popisa, koji je neophodan kako bi se zaštitila državna imovina i kontrolisalo raspolaganje njome, odlučili smo da bez odlaganja pristupimo tom poslu, koristeći sredstva koja su nam odmah dostupna, tako da je popis urađen u programu Eksel. U razgovoru sa stručnjacima iz IT sektora, dobio sam uvjeravanja da će takozvano „importovanje“ podataka iz Eksel tabele u neki novi softver trajati vrlo kratko“, precizirao je Đurišić.
On je istakao da je sve podatke o popisu nepokretne državne imovine dostavio premijeru Dritanu Abazoviću i ministru finansija Aleksandru Damjanoviću.
„U sledećoj fazi rada, Uprava ima već planirane aktivnosti uređenja listova nepokretnosti u skladu sa zakonskim propisima, gdje je to potrebno, kao i procjene i utvrđivanja stvarne vrijednosti imovine. Na kraju, nemam dilemu zbog čega se vodila kampanja protiv Uprave jer narod dobro zna kome nije u interesu popis državne imovine. Sada se zna sa kojom i kolikom imovinom raspolaže ova država, a vjerujem da ćemo biti u prilici da saznamo šta je sve u prethodnim godinama protivzakonito otuđeno od zajedničke imovine svih građana Crne Gore“, zaključio je Đurišić.