Suvlasnik Montenegrostarsa i predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja
Radulović: Vlada kao da namjerno PDV-om uništava turizam
Radulović: Vlada kao da namjerno PDV-om uništava turizam
On je u intervjuu za “Dan” rekao da se radi o povećanju PDV-a od 114 posto, što je izuzetan udarac na turizam, koji, kako kaže, ni povećanje cijena ne može ublažiti.
Vrlo ste zabrinuti za crnogorski turizam. Koliko podizanje PDV-a negativno utiče na razvoj turizma?
– Sve će to imati dugoročne posljedice i moramo hitno preduzeti ozbiljne korake kako bi se spasila budućnost crnogorskog turizma. I u pravu ste, ne znam gdje je kraj, ali se ozbiljno brinem za budućnost crnogorskog turizma, jer je ova igra koju igramo s turizmom kratkoročna i neodrživa. Pred nama su ključne promocije na važnim tržištima, a ugovori sa turoperatorima obično se finalizuju u julu i avgustu. Septembar i oktobar su mjeseci u kojima se dogovaraju letovi za narednu sezonu, a odmah zatim slijede sajmovi. Biće nam potrebna ogromna doza sreće i dobre organizacije da bismo se vratili na pravi put i osigurali dugoročnu održivost crnogorskog turizma. Prve informacije o podizanju PDV-a na smještaj na 15 odsto negativno su djelovale na turističku privredu.
Vi ste argumente protiv podizanja PDV-a saopštili direktno premijeru Spajiću. Nije bilo efekta, ostalo je sve kako je Vlada zamislila?
– Na sastanku u Privrednoj komori ukazali smo na štetne posljedice koje bi ovaj potez imao na turizam. Čak i dijete bi shvatilo koliko je ova mjera pogrešna, ali njima to nije bilo od značaja. Izgleda kao da su uložili previše novca u pogrešne odluke, a sada pokušavaju to da nadoknade – na naš račun, jer nema drugih privrednika od kojih bi mogli tražiti. Većina nas privrednika je očekivala barem djelimičnu promjenu odluke, ali to se nije dogodilo. PDV na smještaj ostao je na 15 odsto, što nam predstavlja ogroman finansijski teret. Očigledno vlast ne razumije da, iako možda na papiru sve izgleda održivo, to je samo pola priče.
Koji je drugi dio? Podnut je PDV na smještaj, ali su ga i spustili za hranu i piće?
– Život je druga polovina, a oni su tu potpuno zanemarili. Podizanje PDV-a na smještaj sa sedam na 15 odsto stvara ogroman pritisak. Do sada su hrana i piće imali stopu od 21 odsto, a sada je ona smanjena na 15 odsto, ali to se praktično ne osjeti. Alkoholna i gazirana pića ostaju na 21 odsto, a moja kompanija će uštedjeti 250.000 eura na porezima iduće godine, ali zbog povećanja PDV-a na smještaj, troškovi mi se povećavaju za 1,7 miliona eura. Kada oduzmem tih 250.000 eura uštede, ostaje mi 1,4 miliona eura manjka. To znači da bih morao povećati cijene smještaja za 13 odsto da bih pokrio troškove. Ali u ovako neorganizovanoj i nepristupačnoj destinaciji, niko neće prihvatiti tako veliko povećanje cijena. Prošle godine smo podigli cijene za 3,1 odsto i to je bio maksimum koji smo mogli da izdržimo. Tako da je jedina opcija da smanjimo investicije.
Nije u pitanju samo PDV. Često ste govorili i da smo kao ostrvska destinacija, ali i da ne koristimo iskustva onih koji su uspješni u turizmu…
– Potrebni su nam ljudi koji imaju praktična znanja. Ne koristimo ni domaća ni strana iskustva. Zamislite kakve greške možemo da napravimo. Sigurno iz neznanja. Nedavne promjene aerodromskih taksi, poput povećanja bezbjednosne naknade, napravilo je problem sa mnogim kompanijama. Taksa je uvećana za 1,5 eura. Svi bi pomislili da i nije mnogo. Zamislite, međutim, kompaniju koja preveze 300 hiljada turista na našim aerodromima. To je povećanje troška za 450 hiljada eura. To je udarac za njih jer za taj novac mogu da obave deset povratnih letova Podgorica – Beč. Iskustva.
Moja kompanija pravi budžet kompanije iz dva dijela. Jedan je gdje su troškovi i investice, a drugi dio su prihodi. Iz mjeseca u mjesec pratimo šta se događa i odlučujemo kada treba da reagujemo. Znate li koliko kompanija u Crnoj Gori to radi? Svega tri procenta kompanija. I da se vratim “Evropi sad 2”. Kada je bio projekat “Evropa sad 1”, troškovi za plate, u našoj kompaniji, porasli su na 7,5 miliona 2022. godine. U prošloj godini da bismo stvorili normalnu situaciju u rasponu plata na povećanja smo uložili još 9,5 odsto tih izdataka. Sada kada počne realizacija “Evrope sad 2” troškovi za plate će nam narasti na 11,5 do 12 miliona eura, a nikakav novi proizvod nismo stvorili da bismo povećanjem cijena to ublažili… O tome Vlada ne razmišlja.
Kažete da ste upozoravali predstavnike vlasti na posljedice. Da li je to “stiglo” do njih?
– Iskreno, teško mi je da razumijem kako iko sa dobrim namjerama ne vidi koliko su ove odluke pogrešne. Ako oni na vlasti ne shvataju posljedice svojih poteza, sve više počinjem vjerovati da je ovo namjerno. Svakim danom sve sam sigurniji u to, jer ovo što se dešava ide direktno protiv interesa zemlje. Mnoge turističke destinacije širom svijeta su već prepoznale svoje greške i sada rade na njihovom ispravljanju. I mi moramo hitno vratiti stvari u normalu kako bi naš turistički proizvod ponovo bio konkurentan i privukao posjetioce. Na primjer, Aerodromi su promijenili svoj kurs. Vraćaju cijene aerodromskih taksi na prihvatljive nivoe i direktno pregovaraju s avio-prevoznicima. Jedan od glavnih problema bio je rast taksi za avio-prevoznike, ali sada se traži kompromis. No, gledati kako naša destinacija propada iz dana u dan postaje sve teže. Ovdje se ne radi samo o sadašnjosti već o budućnosti naše djece.