NE OČEKUJU SE VELIKE OSCILACIJE CIJENA NAFTNIH DERIVATA
Udruženje naftnih kompanija za ADRIU: Preduzeća iz ove oblasti zadnje 23 godine funkcionišu po istim principima i imaju istu fiksnu maržu
Udruženje naftnih kompanija za ADRIU: Preduzeća iz ove oblasti zadnje 23 godine funkcionišu po istim principima i imaju istu fiksnu maržu
“ Treba naglasiti da je situacija veoma komplikovana i da jedna negativna odluka može da potpuno promijeni situaciju na tržištu. Samim tim, teško je dati neke dugoročne projekcije jer smo i sami svjedoci na koji način jedna stvar može da utiče i potpuno poremeti tržište. Nadamo se da će se održati stabilnost i da neće doći do značajnijih poremećaja na tržištu”, poručili su iz Udruženja naftnih kompanija.
Iz UNKCG napominju da se počelo sa radom na izmjeni obračunske vrijednosti po kojoj se obračunava maksimalna maloprodajna cijena naftnih derivata.
“Nadamo se da će se to što prije promijeniti, upravo iz razloga što, naglašavamo, preduzeća iz ove oblasti posljednje 23 godine funkcionišu po istim principima i imaju istu fiksnu maržu. Svi smo svjedoci koliko je došlo do rasta svih troškova, a ova preduzeća upravo iz te marže moraju finansirati te troškove. Takođe, treba naglasiti da preduzeća koja se bave distribucijom nafte i naftnih derivata u Crnoj Gori su uglavnom distributeri i ne utiču u značajnoj mjeri na finalnu cijenu koju plaćaju korisnici, već uglavnom utiče fiskalna politika države pa se i kroz sami obračun može vidjeti da je marža ovih preduzeća minimalna i zaista se nadamo da će se to promijeniti. Duže od dvije decenije se funkcioniše po istom modelu i činjenica je da je došlo vrijeme da se nešto mijenja. Raduje informacija da imamo pozitivne inpute iz ministarstava tako da se nadamo da će se ovaj problem vrlo brzo riješiti”, ističu iz UNKCG.
Što se tiče promjene u dinamici redovnog usklađivanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, u Udruženju naftnih kompanija nemaju ništa protiv toga, ali im to u ovom trenutku nije prioritet. Naglašavaju da je prioritet uspostavljanje finansijske održivosti preduzeća.
“Naravno da ćemo podržati sve inicijative koje će dsoprinijeti poboljšanju ambijenta na tržištu naftnih derivata u Crnoj Gori, ali smatramo da ipak u ovom trenutku ima većih prioriteta u odnosu na pomenuti zahtjev. Vidimo da se iz dana u dan situacija na tržištu mijenja i treba donositi regulativu koja će štititi interese samih preduzeća koja su, prema finansijskim izvještajima, lošije poslovala u 2023. u odnosu na 2022. godinu. Podaci iz prvog kvartala ove godine govore u prilog tezi da je taj trend nastavljen, čak je situacija i lošija. Tako da se nadamo da će i u tom dijelu doći do promjena. Iako je u ovom trenutku projektovano da se svakih pola godine vrši revizija samog obračuna, to se ne radi i nadamo se da će se sa ovim izmjenama i to uzeti u obzir i da ćemo imati veoma brze reakcije ukoliko dođe do promjena na tržištu”, zaključuju iz Udruženja naftnih kompanija.