Skip to main content

Počela primjena Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema u pet carinskih ispostava

Vučinić za ADRIU: Uprava carina naplatila 852,6 miliona eura bruto prihoda do kraja avgusta, podnijeto 11 krivičnih prijava

Vučinić za ADRIU: Uprava carina naplatila 852,6 miliona eura bruto prihoda do kraja avgusta, podnijeto 11 krivičnih prijava


Ukupno ostvarena bruto naplata carinskih prihoda od početka tekuće godine do kraja avgusta iznosila je 852.662.402 eura, kazala je u razgovoru za portal Adria v.d. direktorica Uprave carina Maja Vučinić.
Ukupno ostvarena bruto naplata carinskih prihoda od početka tekuće godine do kraja avgusta iznosila je 852.662.402 eura, kazala je u razgovoru za portal Adria v.d. direktorica Uprave carina Maja Vučinić.


Vučinić za ADRIU: Uprava carina naplatila 852,6 miliona eura bruto prihoda do kraja avgusta, podnijeto 11 krivičnih prijava
Foto: Uprava carina

Navela je da je, prema strukturi  prihoda, naplaćeno PDV-a pri uvozu u iznosu od  564.499.528 eura, akciza  u iznosu od 246.747.703 eura, carina u iznosu od 39.506.254 eura, poreza na kafu u iznosu od 1.806.908 eura i ostalih prihoda u iznosu od 102.007 eura.

Koliko je, u istom vremenskom periodu, podnijeto krivičnih prijava?

U periodu od 1 januara do kraja avgusta Uprava carina je samostalno i u saradnji sa drugim državnim organima podnijela ukupno 11 krivičnih prijava nadležnom tužiocu.

Primjena Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS) u pet carinskih ispostava na teritoriji Crne Gore počela je 9. septembra. Koje su olakšice za korisnike postupka tranzita?

Uspostavljanje zajеdničkog tranzita, koji se sprovodi posredstvom NCTS-a, će olakšati trgovinu, osigurati brži protok robe, uvesti jednostavnije procedure, smanjiti troškove privrednicima, a Crnu Goru učiniti privlačnom tranzitnom destinacijom.

Implementacija NCТЅ-a ima za cilj uvođenje moderne arhitekture i tehnologije u carinѕki informacioni siѕtem. Takođe, osigurava i uslove za jačanje borbe protiv carinskih prekršaja i sprečavanje korupcije jer se najveći dio sprovođenja carinskih formalnosti obavlja automatski. Na ovaj način postaviće se osnova za novi modernizovani informacioni sistem carinske službe.

Jedan od uslova za pristupanje Konvenciji o zajedničkom tranzitnom postupku i Кonvenciji o pojednostavljenju formalnoѕti u trgovini robom je primjena NCTS-a na nacionalnom nivou. Pristupanje navedenim konvencija će omogućiti Crnoj Gori uključenje u zajednički tranzitni sistem (27 zemalja članica EU i 4 EFTA zemalja, Turska, Sjeverna Makedonija, Republika Srbija, Ujedinjeno kraljevstvo, Ukrajina), odnosno interkonekciju sa navedenim zemljama razmjenom elektronskih poruka (CCN/CCI Gateway). Ove poruke zamjenjuju različite papire i određene formalnosti zasnovane na pisanoj tranzitnoj deklaraciji.

Zajеdnički tranzitni postupak će ubrzati promet na granici jer se tranzitni postupak sprovodi od jedne do druge države po jednom, elektronski podnijetom, tranzitnom deklaracijom i sa jednim obezbjeđenjem carinskog duga koje će važiti tokom cijelog prevoza robe, u državama potpisnicama konvencija. Carinska služba će podatke o svim tranzitnim postupcima, preko elektronskih poruka, razmjenjivati i sa ostalim carinskim službama i Evropskom komisijom i tako omogućiti kontinuirano i nesmetano kretanje robe od mjesta otpreme do mjesta odredišta. Za privredne subjekte koji imaju manje deklaracija, koji neće razvijati svoj sistem za komunikaciju, instaliran je web client na sajtu carinske službe, preko kojeg se može podnositi tranzitna deklaracija, bez naknade.

Prednosti za privrednike su: smanjenje troškova prevoza robe u spoljnotrgovinskoj razmjeni, automatsko i brže zaduživanje i razduživanje garancije u tranzitnom postupku, glavni obveznik je elektronski obaviješten o okončanju tranzitnog postupka.

Koji su najveći izazovi za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 29 (Carinska unija)?

Pregovaračko poglavlje 29 – Carinska unija bavi se pitanjima vezanim za carinsko zakonodavstvo i to u dijelu: opštih carinskih pravila i procedura, carinskog statusa roba i tranzita, carinskog vrednovanja, carinske klasifikacije i tarife, pravila za preferencijalno i nepreferencijalno porijeklo, oslobađanja od dažbina, bezbjednosnog aspekta Carinskog zakona, prava intelektualne svojine, iznošenja/unošenja kulturnih dobara, antikviteta i umjetnina u inostranstvo, kontrole gotovog novca na granici, prekursora za droge, međusobne administrativne pomoći i međunarodne carinske saradnje, kao i u dijelu administrativnih i operativnih kapaciteta u oblastima organizacije rada i kompjuterizacije.

U ovom trenutku Crna Gora primjenjuje novo carinsko zakonodavstvo koje obuhvata novi Carinski zakon i odgovarajuća podzakonska akta koja su usklađena sa EU acque u ovoj oblasti.

U cilju modernizacije IT sistema i ispunjenja evropskih standarda, pored Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema, Uprava carina je uspješno implementirala i sistem carinskih odluka, koji omogućava elektronsko podnošenje zahtjeva i elektronsko izdavanje 29 carinskih odluka i to 22 EU carinske odluke prilagođene potrebama i mogućnostima carinske službe Crne Gore i 7 carinskih odluka na nacionalnom nivou. Takođe, u toku je unapređenje carinsko-informacionog sistema koji će imati za cilj da u potpunosti obezbijedi servisno orijentisanu ulogu carinske službe. Značajno su unaprijeđene i procedure u poštanskom prometu, gdje je prethodnom razmjenom informacija/podataka prije prispjeća pošiljke omogućeno da se sprovede odgovarajuća analiza rizika i time olakšaju uvozne procedure i smanji vrijeme i troškovi za legalnu trgovinu. 

Imajući u vidu da, u dijelu carinskog zakonodavstva, Crna Gora bilježi visok stepen usklađenosti s pravnom tekovinom EU (što se kontinuirano ističe i u Izvještajima EK o CG) najveći izazov u ovom poglavlju predstavlja implementacija ostalih kompleksnih IT sistema, po utvrđenoj arhitekturi i tehničkim specifikacijama EU. Glavna pretpostavka neophodna za ostvarenje ovog cilja je obezbijeđena finansijska podrška koju je Uprava carina i u prethodnom periodu koristila iz EU pretpristupne pomoći (IPA). U dvogodišnjem periodu pred nama, u okviru PP 29 – Carinska unija, pored niza manje zahtjevnih, Uprava carina će implementirati i automatizovani izvozni (AES) i uvozni kontrolni sistema (ICS2) koji treba da obezbijede bezpapirno poslovanje i u ovim carinskim postupcima i omoguće interkonektivnost i interoperabilnost sa sistemima na nivou EU.

Koliko ima zaposlenih u Upravi carina i da li kuburite sa deficitom kadra?

Iz domena Sektora za upravljanje i razvoj ljudskih resursa broj zaposlenih je 482, dok je broj sistematizovanih izvršilaca 598, po novom Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.

Jedan od izazova za zatvaranje poglavlja 29 je nedovoljan broj službenika i nepovoljna starosna struktura zaposlenih, jer je prosječna starost 48 godina i 4 mjeseca.



Komentari

Subscribe
Notify of
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

Povezani članci