SAD i Rusija
Rusija bi jednim potezom mogla da “pomrsi konce” Americi
Rusija bi jednim potezom mogla da “pomrsi konce” Americi
Admiral Poparo je, govoreći na bezbjednosnom forumu u Halifaksu proteklog vikenda, ukazao na opasnost od vojnog partnerstva Moskve i Pekinga.
“Očekujem da Rusija obezbijedi tehologiju za pravljenje podmornica Kini, što bi potencijalno moglo da okonča američku dominaciju pod morem”, rekao je on, prenio je portal “Business insider”.
Dominacija pod morem je ključna za američku mornaricu naročito u regionu Indo-pacifika, koji uključuje i vode oko Tajvana u Južnom kineskom moru.
Kina je posljednjih mjeseci postala sve agresivnija u regionu, a njene trupe redovno narušavaju vazdušni prostor i teritorijalne vode Tajvana, ključnog američkog saveznika u Južnu Koreju i Japan. Istovremeno, kineska mornarica izodi i operacije u sivoj zoni u vodama oko Filipna.
Američka mornarica ima najveću podmorničku flotu na svijetu, dok Kina posjeduje najveće pomorske snage na planeti.
“Kina je pomogla da se obnovi ruska ratna mašina sa 90 odsto njenih poluprovodnika i 70 odsto mašina i alata koji se koriste u vojnoj proizvodnji”, rekao je Paparo.
On je ovu bilateralnu vojnu razmjenu opisao kao određenu transakcionu simbioza u kojoj svaka zemlja ispunjava potrebe svog saveznika.
“Ovo je opasna sredina i ovaj savez dodaje složenost samom okruženju. Amerika mora da preispita svoju strategiju s obzirom na ovu razmjenu”, dodao je admiral Paparo.
On je rekao da je jedan od načina na koji SAD to već rade jeste da dijele obavještajne podatke u realnom vremenu sa Japanom i Južnom Korejom u njihovim komandnim i kontrolnim mrežama i odbrani od balističkih projektila.
Prema Paparu, Rusija ne razmjenjuje samo vojne kapacitete i tehnologiju sa Kinom već i sa Sjevernom Korejom i Iranom. Sjeverna Koreja je obezbijedila Rusiji artiljeriju i do 11.000 vojnika da pomognu njenoj vojsci protiv Ukrajine, dok je Iran prebacio balističke rakete i bespilotne letjelice Šahid u Rusiju kao pomoć u ratu proti Ukrajine.
Zauzvrat, prema Paparu, Rusija bi vjerovatno obezbijedila rakete, a podmorničku tehnologiju Sjevernoj Koreji država. Međutim, čini se da će rastući savez između Rusije i Sjeverne Koreje opterećivati kinesko-ruske odnose.
Kurt Kembel, zamjenik američkog državnog sekretara, rekao je prošle nedjelje da je Kina sve više zabrinuta zbog saveza između Kim Jong Una i Vladimira Putin.
“Kina nije direktno kritikovala Rusiju ali vjerujemo da ih uznemirava sve veća koordinacija između Pjongjanga i Moskve”, naveo je Kembel, prenosi “Telegraf“.